SON DAKİKA

Başkan Güngör; “Başımız Sağ Olsun”

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Afşin’de Covid-19 Kamu Spotunda Rol alanlara Ödül ve Teşekkür Belgesi!

EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SAĞLIK, YAŞAM

Afşin’de Kardiyoloji M.Çağrı Demir’e emanet!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SAĞLIK, YAŞAM

Gürbüz; “Fabrika Kuruyoruz Sehpa Siparişi Vermiyoruz”

Bu haber 11 Temmuz 2019 - 8:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, belediye işçilerinin maaşlarının ödenmediği ve organize sanayi bölgesinde kurulacak fabrikalarla ilgili olarak sosyal medya üzerinden sürdürülen tartışmalara son noktayı koydu.

Elbistan Belediyesi’nde işçilerin düzenli bir şekilde maaşlarını aldığını vurgulayan Başkan Gürbüz, “Bizim hiçbir işçimize borcumuz” yok dedi.

Elbistan Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulması planlanan ve özelde de ayakkabı fabrikası konusunun da aynı şekilde polemik haline getirildiğini anlatan Başkan Gürbüz, “Fabrika kuruyorsunuz; sehpa siparişi vermiyorsunuz. Elbette bir yatırım süreci olacak” şeklinde konuştu.

Değerlendirmelerine Elbistan Belediyesi’ndeki işçilerin maaşlarının ödenmediği ile ilgili sosyal medya başta olmak üzere kamuoyunda bilgi kirliliği bulunduğu belirterek başlayan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, herkese eşit ücret ödeme kararı aldıklarını söyledi.

Elbistan Belediyesi’nin kaynaklarını doğru kullanmaya gayret ettiklerine değinen Başkan Gürbüz, bazı işçilerin, hak etmedikleri halde yüksek maaşlar aldığını ifade etti.

Boş Sözlerle Kaybedecek Vaktimiz Yok

‘Elbistan Belediyesi’nin, verebileceği ne 1 kuruş fazla parası var ne de boş sözlerle kaybedecek vakti var’ diyen Başkan Gürbüz, şöyle konuştu:

“Elbistan Belediyesi’nin, işçilerine herhangi bir ödeme yapmadığı yönünde sosyal medyada bir takım paylaşımlar var. Bizim hiçbir işçimize borcumuz yok. Maaşlarını düzenli ve vaktinde yatırıyoruz. Ekonomik sıkıntıları işçimize asla yansıtmıyoruz. Maalesef, daha önceki dönemlerde yapılan taşeron anlaşmasıyla beraber belediyemize gelen 570 civarında personelimiz var. Daha çok çalışan personelimizin maaşı daha fazla olması gerekirken bunlar daha düşük; ama maalesef ikili ilişkilere göre bazı personellerin maaşı hak ettiğinin çok üstünde. Biz, bir prensip belirledik. Hak ettiği kadar ödeme yapacağız. Tüm belediye ve taşeron çalışanlarımıza 1 asgari ücret ödemeyi yapıyoruz ve de yapacağız. İkramiyeleri ve aile yardımlarını mutlaka yapacağız. 2020’nin 4.ayına kadar olan sözleşme döneminde daha fazla alacağı olan işçilerimize, piyasa borçlarımız olduğunu ve yatırım yapmamız gerektiğini söyledik. Kaynaklarımızı daha doğru kullanmamız gerektiğini, herkese yaptığımız ödemeyi yapacağımızı söyledi. Fazla olan ödemeyi yapamayacağımızı söyledik. İş barışında kurabilmek için tüm personele eşit ücret ödemek adına aldığımız bir karar. Bunu da vatandaşlarımızın bilmesini istiyoruz. Elbistan Belediyesi’nin, verebileceği ne 1 kuruş fazla parası var ne de boş sözlerle kaybedecek vakti var. Biz, her anımızı dolu dolu üretmek zorundayız. Her kuruşun hesabını vatandaşımıza vermek zorundayız. Vatandaşlarımızın bu anlamda bizlere güvenin tam olduğunu biliyorum.

3 ay gibi kısa bir sürede hem borçları yapılandırıp, piyasa ile ilgili ödemeleri belli bir vadede öngörüp artı yatırım yapmak ve daha önceden bekleyen personel maaşları gibi ya da emekli olan personellerimizin ödemeleri gibi bunları 3 ay gibi bir dönemde planlamak; bunun dışında da kentin istihdam sorunuyla ilgili çözümler üretmek ciddi bir emek istiyoruz. Vatandaşlarımızın bu anlamda bizlere biraz hoşgörü göstermesini istiyorum.”

Elbistan’a, Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere yapılacak yatırımlarla ilgili de verdikleri taahhüdün arkasında olduklarının altını çizen Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, yatırımların zaman istediğini de, ‘sehpa’ örneği vererek anlattı.

Elbistan’da Topyekun Bir Kalkınma Hedefi Ortaya Koyduk

Elbistan’da topyekun bir kalkınma hedefi ortaya koyduklarını vurgulayan Başkan Gürbüz, “Organize sanayi bölgemizin yönetiminde Elbistan Belediyesi 5 kişilik yönetim kurulu var. Sayın Kaymakamımız başkan. Artık devlet, yatırımcının önünü açmada ve onun yatırımla ilgili işlerini kolaylaştırmada üstüne düşen tüm sorumlulukları alacak. Yerel yönetimler olarak biz her türlü desteği vereceğiz. Biz burada vatandaşımızın istihdam edilmesini ve Elbistan’da kalmasını istiyoruz. Elbistan’ın göç veren değil, göç alan bir şehir olmasını istiyoruz. Merkezi yönetimin yapmış olduğu yatırımlar çok güzel. Artık Elbistan il düzeyinde hastane ve diş hastanesi yapıyor. Onun için Elbistan Belediyesi’nin de bu bölgeyi kapsayacak şekilde büyük yatırımları öngörmesi gerekiyor. Fabrikalarla ilgili taahhüdümüzün arkasındayız. İlgililerle görüşmelerimiz devam ediyor. Ama takdir edersiniz ki; fabrika, bir sehpa değildir. Yani sipariş verelim 1 hafta içerisinde fabrika kurulsun şeklinde bir dünya yok. Bunun fizibilitesi yapılır. Bir fabrika Elbistan’a taşınacaksa bunun altyapısı hazırlanır. Mali bilançosu, insan kaynakları araştırılır. Bir yerdeki fabrikayı söküp buraya taşıdığınız zaman üretimin de durmaması gerekiyor. Kapalı alanların, altyapının da hazır olması gerekiyor.

Biz Elbistan’ı topyekun ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Hiçbir alanını ihmal etmeden bir tarafından ilçe merkezini, bir tarafından kırsal mahallelerin grup yollarını, kilit parkelerini, istihdam sorunuyla ilgili organize sanayi yatırımlarını, tarımla ilgili kayısı üzerinde görüşme sağladık. Belli mahallelerimizde yerel olarak çiftçimizi koruyacak tedbirler almak üzere görüşmeler yapıyoruz. Tarımı güçlendirmek, Elbistan’ın su havzaları ile yapılması gereken çalışmaları başlatmak ve yatırımlarını takip etmek, sanayi ve hayvancılık yatırımları ile topyekun kalkınma sağlamak için vatandaşlarımızın hoşgörüsüne sığınarak bize vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Belirli periyotlar halinde yaptıklarımızla ilgili değerlendirmelerimizi ve hedeflerimizi halkımıza anlatıyoruz. Çünkü Elbistan’ı çok seviyoruz. Vatandaşlarımızın emanetini hakkıyla taşımakla ilgili üstümüze düşen sorumlulukları yerine getirmek vatandaşımıza taahhüdümüzdür. Bu doğrultuda çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN