SON DAKİKA

Ali Özer vefat etti!

GÜNCEL, MANŞETLER, VEFAT, YAŞAM

Pınarbaşı İlaçlama İçin Kapatılacak!

GÜNCEL, MANŞETLER, ÖZEL HABER, YAŞAM

Başkan Güngör Gençlerle Bir Araya Geldi!

EĞİTİM, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET

Öztunç;“Santral Yılbaşından Sonra Filtresiz Çalışmayacak”

Bu haber 31 Ekim 2019 - 7:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Öztunç Filtresiz Çalışan A Termiği Sert Eleştirdi

“Yılbaşından Sonra Filtresiz Çalışmayacak”

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, özel sektörün işlettiği Afşin-Elbistan A Termik Santrali’ne baca gazı arıtma sistemi takılması için verilen sürenin 31 Aralık’ta dolduğunu belirterek, “Yılbaşından sonra bu santral filtresiz çalışmayacak” dedi. Öztunç,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünün olduğunu hatırlattı.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Çelikler Holding’e devredilen Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin baca gazı arıtma sistemi olmadan çalıştırılmaması gerektiğini söyledi. Partisinin Elbistan İlçe Başkanlığında basın toplantısı düzenleyerek kamuoyunu bilgilendiren CHP’li Öztunç, bölge için hayati konu olan durum hakkında şunları söyledi:

“KANUN GÖRÜŞMELERİ SIRASINDA AK PARTİ SÖZ VERDİ”

“Filtresiz olan Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle çalışmaması gerekiyor. Son gün, 31 Aralık 2019’dur. Bu çok açık ve nettir. 3 yıl erteleme ile ilgili bir kanun Meclis’e geldi. O kanunun görüşmeleri sırasında AK Parti garanti verdi. Yılbaşından sonra bu santral merak etmeyin filtresiz çalışmayacak dendi. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş söz verdi. 12.ayın 31’inden sonra Çelikler Holding’e ait filtresiz olan bu santralin çalışmaması gerekiyor. O tarihten sonra eğer çalıştırmaya devam ederlerse işte o zaman ne olacağını kendileri görürler.

“İŞÇİLERİ MESAJLARLA İŞSİZ KALMAKLA TEHDİT EDİYORLAR”

İşçileri, mesaj gönderip işsiz kalmakla tehdit ediyorlar. Kimin yaptığını bilmem. İşçileri işsiz kalırsanız biz karışmayız, milletvekillerine baskı yapın işine girişmeyin. 250 bin insanın sağlığını ilgilendiren bir durum. Kül yağıyor insanların tepesine. Bu firma daha çok para kazansın diye insanların tepesine kül yağmasına izin mi vereceğiz. İnsanlar, daha fazla kanser mi olsun? Bunu mu istiyorlar. Buna ben asla izin vermeyeceğim.

“BU KONUDA SAYIN CUMHURBAŞKANININ SÖZÜ VAR”

Gerekirse Cumhuriyet Halk Partisi’nin 50 milletvekili ile eylem yaparız. Yürüyüş de yaparız. Elbistan’ın, Afşin’in insanlarının sağlığı, birilerinin kazanacağı paradan daha önemlidir. Boşuna heveslenmesinler. Boşuna uğraşmasınlar. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı’nın da sözü var. Kaç yıl sürerse sürsün bu filtre yapılacak. Burada insanlar kanser olmasın diye mücadele vereceğiz. İşçileri de istihdam etmeye devam edecekler. Parayı kazanırken, filtre takacakken kötü. İşçileri gönderecekler; yok öyle yağma.”