SON DAKİKA

812 Yıllık Çınar’a Büyükşehir Koruması!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, YAŞAM

Ak Parti Afşin İlçe Yürütme Kurulu belli oldu!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Afşin’de bu Kiraz’ı görenler şaşırıyor!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, ÖZEL HABER, YAŞAM

DEVA PARTİSİ KAHRAMANMARAŞ TEŞKİLATI GÖRÜCÜYE ÇIKTI

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Bölgenin en büyük Lavanta Bahçesi Elbistan’da kuruldu!

Bu haber 01 Haziran 2020 - 6:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başkan Gürbüz, “15 bin lavanta fidesi toprak ile buluştu”

Elbistan Belediyesi tarafından yaklaşık 6 ay önce hayata geçirilen ve Türkiye’nin en büyük Lavanta Vadisi olma özelliği taşıyan proje, hızla devam ediyor. Gelinen son nokta hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, 15 bin lavanta fidesinin toprakla buluştuğunu söyledi.

Elbistan’ı, ‘lavanta kokulu ilçe’ haline getirecek projenin sahadaki detayları ortaya çıkmaya başladı. Elbistan Belediyesi ekiplerince aralıksız sürdürülen çalışmalar ile Yaklaşık 1 milyon metre karelik bir alan lavanta vadisi için hazırlanıyor.

Lavanta Vadisi Projesinin saha çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Gürbüz, bu projenin Elbistan’ın turizmine büyük katkı sağlayacağını belirtti. Gürbüz konuşmasının devamında,  “Türkiye’nin en büyük lavanta vadisini Elbistan ‘da kurmaya çalışıyoruz. Yaklaşık 1 milyon metre karelik bir alanı lavanta vadisi için botanik bahçeleri ile beraber düzenleme alanı trekking yolları ile beraber bir yaşam alanı haline getirtmeye çalışıyoruz. Burada vatandaşlarımıza hem günlerini güzel geçirebilecekleri bir yaşam ortamını sunarken, diğer taraftan da endemik bir bitki olan lavantanın endüstriyel üretimini de gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Türkiye’nin en büyüğü olması, en iddialı olması ileride de turizm destinasyonu açısından da en iddialı kentlerden birinin Elbistan olacağının bir göstergesidir. Burası kayalık bir alandı, buraya yaklaşık 1 milyon metreküplük bir toprak dolgusu yapıldı. Aslında coğrafyayı da değiştirmiş olduk. Bu çalışmayla beraber vadinin üzeri tamamen lavanta ekim alanı haline geldi. En önemli kaynaklarımızdan birisi Ceyhan Nehri’dir. Ceyhan Nehri ve etrafında bir milli park oluşturmayla ilgili bir çalışma içindeyiz. Şuan bulunduğumuz alan,  ‘Lavanta Vadisi’ olarak değerlendirmiş olduğumuz yaklaşık 100 hektarlık bir alan. Bunu üç etapta hayata geçirmeyi planlıyoruz. Botanik bahçeleri trekking yolları, gölet çalışmaları, sosyal yaşam alanlarıyla beraber kendi bölgesinde ve ulusal ölçekte çok iddialı bir projeyi tamamladığımızda hayata geçirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Lavanta fideleri kendi seramızda yetiştirildi

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, lavanta fidelerinin de kendi imkanları ile yetiştirdiklerini söyleyerek, “Park ve bahçeler müdürlüğümüz koordinasyonunda geçtiğimiz son bahar ayında komşu il ve ilçelerde bulunan lavanta çeliklerini getirterek, belediyemiz ait ve her biri 500 metrekare kapalı alana sahip 3 adet seramızda köklendirme yapıldı. Şu ana kadar üretilen 15 bin adet lavanta fidesi toprak ile buluştu. Ülkemizin diğer bölgelerindeki lavanta bahçelerinin turizme olan katkısından hareketle Lavanta Vadisi ile ilçemizi fotoğrafçılık ve doğa turizminde ön plana çıkarmayı hedefliyoruz. Lavanta, görsel şöleninin yanı sıra ekonomik açıdan da önemli bir tıbbi aromatik bitkidir. Elde edilecek lavanta yağı ve arıcılığa sunacağı katkıyı da göz önünde bulundurduğumuzda, ilçemiz adına yeni bir sektör oluşturacağını düşünüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN