SON DAKİKA

Afşin’de Tekerlekli Sandalye için 10 Bin Kapak Topladı!

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, KÜLTÜR SANAT, MAGAZİN, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SAĞLIK, YAŞAM

Büyükşehir’den Ücretsiz Çevrimiçi Eğitim!

EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

BBP Afşin İlçe Başkanlığına Atama yapıldı!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Engelliler gününde engelleri aştılar!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Gülendam Özdemir’den Deprem Sigortası hatırlatması!

Bu haber 29 Ocak 2020 - 8:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Elazığ’da yaşanan Deprem faciası akıllara Deprem sigortasını getirdi. DASK Sigortasını hatırlatan Gülendam Özdemir yaptığı açıklama ile Depremle yaşamaya alışmalıyız ama önce tedbiri elden bırakmamak gerekli dedi.

Gülendam Sigorta sahibi Gülendam Özdemir şu açıklamalarda bulundu:

Geçtiğimiz günlerde Elazığ’dan acı bir haber aldık. Elazığ depremi ülke olarak hepimizi üzdü. Üzmekle birlikte ilimiz Kahramanmaraş da korkuyu da beraberinde getirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür 4 ay öncesinde Elazığ depremi hakkında televizyon programında konuşmuştu. Doğu Anadolu Fay hattının canlandığını ve Elazığ-Kahramanmaraş civarında büyük bir deprem olacağı bilgisini vermişti.  Kahramanmaraş deprem bölgesi olarak birinci derece deprem bölgesi ve ilçemiz olan Afşin ise üçüncü derece deprem bölgesi. Elazığ Sivrice depreminden sonra bizim de çok büyük bir risk altında olduğumuz açıktır.  Peki biz böyle bir risk altındayken ne yapabiliriz?

Doğayı biz yönetemiyoruz. Doğal afetlere engel olamıyoruz.  Ama doğal afetlere hazırlıklı olup Deprem Sigortası yaptırabiliriz. Biz sigortacılar olarak mesleğimizin verdiği sorumluluk gereği ile sizleri bu konuda bilinçlendirip sizi ve evinizi koruma altına almak zorundayız. Peki deprem sigortası (DASK) nedir? Neleri kapsar? Teminatları nelerdir? Bu soruların cevabını verelim sizlere.

Bu soruya kısa bir açıklama yapmamız gerekirse, DASK deprem sonrası oluşabilecek zararlara karşı yaptırılan bir sigortadır diyebiliriz. Ülkemizin deprem bölgesinde olmasının bir sonucu olarak deprem sigortası yaptırmak zorunlu hale getirilmiştir.

Zorunlu Deprem Sigortası poliçelerinin prim tutarı binanın yapı tarzına, inşa yılına, kat sayısına, metrekaresine ve bulunduğu il-ilce-mahalle doğrultusunda belirlenen deprem risk derecesine göre hesaplanır.

DASK, deprem ve deprem sonrasında meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının neden olabildiği maddi zararları, poliçede yazılan limitler çerçevesinde nakit şekilde karşılar. Binanız tamamen teminat altında olur. Binanın bir kısmı ya da tamamı zarar da görse zarar karşılanır ve ödeme yapılır.

Temeller, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, bahçe duvarları, istinat duvarları, tavan ve tabanlar, merdivenler, asansörler gibi tamamlayıcı kısımlarında deprem sebebiyle meydana gelen hasarlar da sigorta kapsamanı giriyor. Bir depremde sigorta sahiplerine hissesi oranında hasar ödemesi yapılır.

 Bizim yaptığımız en büyük hatalardan bir tanesi de DASK  zorunluluğundan dolayı ücreti uygun çıksın diye konutumuzun metrekaresini düşürüp fiyatı düşürmektir. 

Peki bu durumda ne yapabiliriz?

Sigortacı ödemeyi hangi metrekareye göre ödeme yapar?

Hasar ödenirken, tapuda yazan gerçek metre kare ne ise onun üzerinden hasar ödemesi yapılır. Yanlış girilen metrekareler içinse düzeltmeler yapılabilir.

 Güzel Afşin’in güzel insanları. Sonra pişman olmamak için tedbirinizi bir an önce alın!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN