SON DAKİKA

Afşin’de Tekerlekli Sandalye için 10 Bin Kapak Topladı!

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, KÜLTÜR SANAT, MAGAZİN, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SAĞLIK, YAŞAM

Büyükşehir’den Ücretsiz Çevrimiçi Eğitim!

EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

BBP Afşin İlçe Başkanlığına Atama yapıldı!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Engelliler gününde engelleri aştılar!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Greenpeace’den Termiik Santralinde Lazerli Eylem!

Bu haber 12 Mart 2019 - 7:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Afşin Elbistan bölgesinde 33 yıldır çalışan Afşin A ile 15 yıldır çalışan Afşin B termik santrallari bölgede geri dönüşü olmayan bir tahribat yarattı. Santrallar nedeniyle bugüne kadar 17 bin erken ölüm oldu. Greenpeace’ten Akgül, “Afşin’dekiler dahil Türkiye’de planlanan tüm termik santral projelerinden vazgeçilmeli” dedi.

Greenpeace aktivistleri, Türkiye’de kömürden en çok etkilenen bölgelerin başında gelen Afşin’deki kömürlü termik santralına projeksiyon yöntemiyle “Bu baca zehir saçıyor” mesajını yansıttı. Aktivistler, Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait Afşin B santralına geçen çarşamba günü yansıttıkları mesajla Afşin’deki kömürlü termik santrallerin çevreye ve insan sağlığına verdiği olumsuz etkilere dikkat çekti.

Maraş’a bağlı Afşin/Elbistan bölgesinde 33 yıldır çalışan Afşin A ve 15 yıldır çalışan Afşin B santralları bölgede geri dönüşü olmayan bir tahribat yarattı. Greenpeace’in 2014 tarihli “Sessiz Katil” raporuna göre, Afşin’deki santraller Avrupa’nın en yüksek kirlilik kaynaklı muhtemel ölüm oranına sahip.

32 BİN ERKEN ÖLÜME NEDEN OLACAK

Greenpeace Akdeniz’in Mart 2019’da hazırladığı “Afşin’de Kömürlü Termik Santrallerin Bedeli” isimli hava modellemesi raporuna göre Afşin’deki santrallarda n çıkan emisyonlar yetişkinlerde inme, akciğer kanseri, kalp ve solunum yolu hastalıkları ve çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları riskini artırıyor. Bu santraller kum tanesinden bile küçük parçacık madde (PM2,5) ve azot dioksit (NO2) kirliliği nedeniyle bugüne kadar 17 bin erken ölüme neden oldu.

Üstelik Afşin’e 4 tanesi EÜAŞ’a ait olmak üzere toplamda 6 santral daha yapılmak isteniyor. Greenpeace Akdeniz’in modellemesine göre mevcut santrallar ve yapılması planlanan santrallar ömürlerini tamamladığında toplamda 32 bin erken ölüme neden olabilecek.

Türkiye’de aktif 28 kömürlü termik santral, planlanan ise 40’tan fazla kömürlü termik santral projesi var. Greenpeace Akdeniz, “Kömürü Bırak” projesi kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan kömürlü termik santral projelerini iptal etmesini ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapmasını talep ediyor.

TERMİK SANTRALLERDEN VAZGEÇİLMELİ

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Onur Akgül şöyle konuştu: “Kömür 33 yıldır Afşin-Elbistan’ı zehirleyerek insan sağlığını ve çevreyi tahrip ediyor. Planlanan 6 yeni santralla bu bölge adeta gözden çıkarılıyor. Afşin’dekiler de dahil Türkiye’de planlanan tüm termik santral projelerinden vazgeçilmeli, yenilenebilir kaynaklara yatırım yapılmalı.”