SON DAKİKA

Sefer Aycan; “Esat’la görüşmeye gerek yoktur”

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET

Ak Parti Afşin İlçe Kongre Yeri değişti!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Çocuklar Harçlıklarını Bağışladı!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, YAŞAM

BBP İlçe Başkanı AFŞİN HABER’i ziyaret etti!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET

Jeofizik Mühendisleri Odası Afşin Temsilciliği; “Depremle Yaşamayı Öğrenmeliyiz”

Bu haber 25 Ocak 2020 - 10:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Jeofizik Mühendisleri Odası Afşin-Elbistan İlçe Temsilcisi Jeofizik Mühendisi Yakup Karalık,AFŞİN HABER’e dün akşam yaşanan depreme ilişkin özel açıklamalarda bulundu.

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice İlçesi olan ve civar İl ve İlçelerde de şiddetli şekilde hissedilen Depreme ilişkin yazılı açıklama yapan Karalık,şu ifadeleri kullandı.

“Elazığ Sivrice de aletsel büyüklüğü 6.8 olan 10 km derinlikte ve 40sn süren sığ bir deprem meydana gelmiştir. Sığ bir depremin yüzeye yakın bir yerde olması nedeniyle tüm civar illerde hissedilmiştir. Bu deprem Doğu Anadolu fay (DAF) hattında meydana gelmiştir. DAF hattı yaklaşık 600km uzunluğunda ve sol yönlü ve doğrultu atımlıdır. Bu deprem uzun zamandır aktif değildi. Bu fay hattı Elazığ Sivrice  depremiyle aktif hale geçti.

Bölgenin zemin olarak alüvyonel bir yapıya sahip olması nedeni ile çok şiddetli hissedilmiştir. Alüvyonel yapı (kum,çakıl,kil,silt,vb) suya doygun halde bir yapıdır. Bu tür alüvyonel olan zeminlerde yapılaşmaları çok daha özenli ve dikkatli yapmak gereklidir.

Umarız ki DAF hattı boyunca tekrar üzücü depremler olmaz. Maalesef ülkemiz deprem kuşağında, depremle iç içe yaşamayı öğrenmeliyiz. Özellikle yapılarımızı depreme dayanıklı yapmak gerektiği, zeminlerin yeterince iyi incelenmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Deprem gerçeğini görmemezlikten gelemeyeceğimizi bir kez daha ne yazık ki görmüş olduk.Tüm milletimize geçmiş olsun.”