SON DAKİKA

Afşin’de Tekerlekli Sandalye için 10 Bin Kapak Topladı!

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, KÜLTÜR SANAT, MAGAZİN, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SAĞLIK, YAŞAM

Büyükşehir’den Ücretsiz Çevrimiçi Eğitim!

EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

BBP Afşin İlçe Başkanlığına Atama yapıldı!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Engelliler gününde engelleri aştılar!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Elbistan’da bir ilk!

Bu haber 23 Mayıs 2019 - 7:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Elbistan’da Bir İlk!

-MİMARİ ESTETİK KOMİSYONU KURULDU

İlçenin güzel, hoş ve daha estetik görünmesine dönük çalışmalar yapmak üzere Başkan Mehmet Gürbüz’ün teklifiyle Mimari Estetik Komisyonu kuruldu. Gürbüz, “Şehrimiz tarihi dokusu ile özel bir yer, tarihi binalarımızı koruyacağız. Yeni yapılarımızda ise şehrimize yakışan estetiği sağlayacağız.”

Mimari Estetik Kurulu’nun, mücavir alan sınırları içerisindeki alanlarda kaliteli bir mimari ve fiziksel çevrenin elde edilmesinin sağlanması amacıyla nitelikli mimarinin uygulanmasını ve estetik çözümlere ulaşılmasını sağlamaya çalışacağı belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde ilk toplantısını yapan Kuruldan sonra açılmalarda bulunan Başkan Gürbüz “ Mimari Estetik Kurulu, kentin görüntüsünü bozan yapıların denetimi, yeniden dizaynı, boyanması ve şekillendirilmesi gibi daha birçok konuda yetkili olacak. Tarihi binalarımızın uygun şekilde restore edilmesinden, sokak siluetlerinin korunmasına kadar detaylı çalışmalar yapacağız. Şehrimize daha nitelikli Rekreasyon alanları kazandıracağız. Bugün şehrimizde sokak levhalarımızın bile ne kadar düzensiz olduğunu görüyoruz. Bunların hepsi komisyonumuz tarafından düzenlenecek.” Dedi

GÜRBÜZ: “RUHSAT ALIRKEN, AĞAÇ DİKECEKLER”

Yeni yapı yapacak firma ve şahısların ruhsat alma aşamasında fidan dikmesi konusunda da bir uygulama başlatacaklarını belirten Başkan Gürbüz “Peygamberimiz Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz Hadisi Şerifi ile bize çok net bir mesaj vermiş. Ruhsat alacak olan vatandaşlarımıza böyle bir uygulama düşündük. Yeşilimiz ile Rekreasyon alanlarımız ile daha nefes alan bir şehir olacağız. Şehrimiz çok özel bir şehir. Ülkemizde yetişen bazı endemik bitki türlerinin yetiştiği yerlerimiz var. Orman Genel Müdürlüğümüz ile görüşmelerimiz sürüyor. Elbistan bir kent ormanı bir tabiat parkı yapacağız.” İfadelerini kullandı.

Mimari Estetik Kurulu belediyeden seçilen iki üyenin yanı sıra Mimarlar Odasındada seçilen toplam 9 kişi ile görev yapacak.