Aycan’dan tasarruf teklifi: Pardus kullanalım! « AFŞİN HABER

SON DAKİKA
Kürtçe mp3 indir

Çözüm Bilgisayar, kurduğu sistemle en üst düzeyde Güvenlik sağlıyor.

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, TEKNOLOJİ, YAŞAM

Başkan Görgel: “15 Temmuz, Aziz Milletimizin Zaferidir”

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Aycan’dan tasarruf teklifi: Pardus kullanalım!

Bu haber 26 Aralık 2018 - 6:27 'de eklendi.

MHP MYK Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan kamu kurumlarında yapılan israfa dikkat çekerek Cumhurbaşkanlığı’na Milli İşletim Sistemi Pardus’un kullanılması teklifinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a hitaben yazılan teklifte, ülkemizin ekonomik olarak kıskaca alınmaya çalışıldığını, döviz üzerinden özellikle baskı kurulduğuna vurgu yapan Aycan “Ülkemizin her alanda milli ve yerli olma gibi bir hedefi varsa, kamu kurumlarında dışarıya milyonlarca dolar ödenerek alınan işletim sistemi yerine, tamamen ücretsiz olan Milli İşletim Sistemimiz Pardus kullanılmalıdır.” dedi. Açık kaynak kodla kamu lisanslı ücretsiz

FATİH Projesi kapsamından geliştirilen Akıllı Tahta sistemine de TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve ücretsiz olan ETAP programını öneren Aycan, web sitelerinin alan adlarının Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından sağlanan .tr uzantılı web sitelerine dönüştürülmesi ve bu amaçla kamuda döviz tasarrufunda bulunmak için Cumhurbaşkanlığı’na teşvik önerisinde bulundu.

Prof. Dr. Sefer Aycan bütçe görüşmelerinde kamudaki israfa dikkat çekmiş ve tasarruf edilmesi yönünde MHP’nin tekliflerini Meclis’te dile getirmişti.