SON DAKİKA

BBP Afşin İlçe Başkanlığına Atama yapıldı!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Engelliler gününde engelleri aştılar!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Başkan Güngör; “Başımız Sağ Olsun”

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Bahçeli ve Yıldırım birlikte başvuru yaptı!

Bu haber 05 Mayıs 2018 - 6:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başbakan Binali Yıldırım ve  Genel Başkanı  YSK önünde açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım, “Bahçeli ile YSK’ya başvurumuzu yaptık” dedi..

Başbakan Binali Yıldırım, “ Genel Başkanı Sayın Bahçeli ile aldığımız bu kararın ülkemiz, milletimiz, siyasi hayatımız ve adayımız Cumhurbaşkanımız  için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı , Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) bildirdi..

Bahçeli ile birlikte yaklaşık 25 dakika kaldıkları YSK’nın çıkışında bir açıklama yapan Başbakan Yıldırım, “Tarihi bir gün yaşıyoruz. Türkiye’nin daha istikrarlı bir yönetim sistemi için çıktığımız bu yolda bir adımı hayırlısıyla atmış bulunuyoruz. 24 Haziran’da yapılacak seçimde  ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın ortak adayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan için YSK’ya başvurumuzu Sayın Devlet Bahçeli ve bendeniz biraz önce yaptık. Çarşamba günü MHP kendi grubunda bu yönde grup kararı almıştı, biz de AK Parti olarak Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden cumhurbaşkanı adayı göstermek üzere grup kararı aldık. Daha önce belirlediğimiz gibi yeni sistem, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, birbirine yakın, memleket ve millet için benzer fikirleri olan partilerin beraber hareket etmesine de imkan sağlıyor. İnanıyoruz ki, bu durum siyaseti ve yönetimi daha da güçlü hale getirecektir. Biz bu seçime en sağlam çatı altında giriyoruz. Bizim çatımız millettir, bizim ittifakımız aziz milletimizdir. Bu ittifakın gerisinde Yenikapı ruhu vardır..

Adayımızı belirlerken sadece ve sadece Türkiye’nin aydınlık geleceği ve milletimizin refahı, mutluluğu söz konusu olmuştur. Biz birbirine kaybettirmenin değil, topyekun Türkiye’nin kazanmasını esas alıyoruz. Adayımızı milletimizin işaret ettiği doğrultuda belirledik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakı’nın ortak adayı olarak seçimlere katılacak. MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli ile aldığımız bu kararın ülkemiz, milletimiz, siyasi hayatımız ve adayımız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu..

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olarak Muharrem İnce’yi açıklamasının sorulması üzerine Yıldırım, “Hayırlı uğurlu olsun, adaylar tabiki olacak ve bütün adaylar kendi projelerini, hedeflerini anlatacaklar meydanlarda. Milletimiz herkesi dinleyecek, sonunda ülke ve millet için en doğru kararı verecektir. 24 Haziran’da söz de karar da milletin olacaktır” şeklinde konuştu.

CUMHUR İTTİFAKI’NIN PROTOKOLÜ BELLİ OLDU
Cumhur İttifakı’nın protokol metninde, “Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’dır” ifadesi yer aldı. Protokolde yerli ve milli vurgusu yapıldı. 15 Temmuz darbe girişimine dikkat çekildi. Metinde 2023 vurgusu da yer aldı.

Dün son şekli verilen ‘Cumhur İttifak’ı protokolünün bugün Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilmesi bekleniyor. Protokolde “AK Parti ve MHP’nin ortak cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan” ifadesine yer verildi. 3 sayfadan oluşan metinde, “Lider ülke Türkiye” hedefine işaret edildi.
15 Temmuz vurgusunun dikkat çektiği metinde başta terör olmak üzere Türkiye’nin karşı karşıya olduğu iç ve dış tehditlerin altı çizildi.
Protokolde Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine de ayrı bir yer ayrılarak sistemin önemi ve gerekliliği anlatıldı. Yeni sistemin tam olarak hayata geçmesi için atılacak adımlar sıralandı.

Protokolde, “Cumhur İttifakı neden kuruldu?” sorusuna da kapsamlı bir yanıt verildi. Beka sorunu ile karşılaşmamak için AK Parti ve MHP’nin el ele verdiği belirtildi.

Öte yandan İttifak protokolünün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile son şeklini alacağı öğrenildi..