SON DAKİKA

Londra’ya Afşinli Başkan!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

KMTSO YÖNETİMİNDEN ELBİSTAN VE AFŞİN’E ZİYARET!

EKONOMİ, GÜNCEL, MANŞETLER, ÖZEL HABER, YAŞAM

Afşin’de 23 Derslikli Okul İnşaatı devam ediyor!

EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, YAŞAM

ATASUN Optik için Açılış Töreni düzenlenecek!

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SAĞLIK, TEKNOLOJİ, YAŞAM

Kar Suları Eshab-ı Kehf’e zarar veriyor!

Bu haber 06 Ekim 2019 - 12:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Akdeniz Bölgesinin en büyük Turizm değerlerinden birisi olan Afşin’de ki Eshab-ı Kehf Külliyesi Kar sularına karşı bir türlü korunulamıyor.

Kur’an-ı Kerimin tam ortasında bulunan Kehf Sursinde 17 Ayetle anlatılan Eshab-ı Kehf Hadisesinin geçtiği mağara olarak inanılan Mağaranın Cami ve Ribat’ın Taç kapı kısımları geçtiğimiz yıl Kar yağışı sonrası büyük hasar gördü.Yaz aylarında onarımı yapılmayan Külliyede Kış aylarının gelmesiyle tehlike bir kez daha gözle görünür hale geldi.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesinde bulunan Eshab-ı Kehf Külliyesine Kar ve Yağmur sularının verdiği zarar artık korkutmaya başladı.

Afşin Belediyesinin mücavir alanında bulunan Külliyede bir an önce bir rapor hazırlanarak Vakıflar Bölge Müdürlüğüne intikal ettirilmesi gerekiyor.

Taç Kapının üzerinde bulunan desenlerin Kar sularının verdiği zarar sonrası kaybolmaya yüz tutmuş olması da Eshab-ı Kehf’in içinde bulunduğu İçler acısı durumu göstermeye yetiyor.

Yetkilileri uyarıyoruz.Külliyenin Taç kapı kısmı büyük zarar görmüş durumda.Bu tarihi değerimizin en önemli parçalarından birisi olan Taç kapı üzerinde ki kitabenin de kaybolmaması için bir an önce harekete geçmek gerekiyor.