SON DAKİKA

Başkan Gürbüz’den baca gazı arıtma sistemi açıklaması

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Afşin’de Caddeler Yenileniyor!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Kahramanmaraş Valiliği Kısıtlamadan Muaf yerler ve kişileri açıkladı!

ASAYİŞ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SAĞLIK, YAŞAM

“Ne Zaman Tasarruf Deseler Ya Araçlar Yenileniyor Ya Uçaklar Alınıyor!”

Bu haber 19 Eylül 2018 - 12:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, hükümet yetkililerinin kamu harcamalarında tasarruf açıklamaları rağmen devlet kurumlarının halen lüks ve müsrif harcamalar yapmasına tepki göstererek “TRT’nin, ekonomik kriz yaşanmasına karşın 200 yeni araç alımı yapması, kamuda tasarrufun göstermelik olduğunu bir kez daha bize göstermiştir” ifadelerini kullandı.

AKP’li yetkili isimlerin ‘kemer sıkma’ söylemlerine karşın kamu kurumlarının harcamalarındaki yükseklik dikkatlerden kaçmıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ınaraç alım harcamalarını kısmak için tüm kamu kurumlarına genelge göndermesinin üzerinden çok zaman geçmeden TRT’nin 200 araçlık yeni bir filo için 30 milyon TL harcadığı iddiası akıllarda çok sayıda soru işaretinin belirmesine neden oldu.

“AKP ne zaman kamuda tasarruftan söz etse, ya makam araçları yenileniyor ya da lüks uçaklar alınıyor” sözleriyle mevcut hükümete sert tepki gösteren CHP’li Ali Öztunç, “Yüzlerce çalışanını emekliliğe zorlayan ve dış yapım şirketlerine ödenen yüksek ücretlerle tartışılan TRT’nin ekonomik kriz yaşanmasına karşın 200 yeni araç alımı yapması, kamuda tasarrufun göstermelik olduğunu bir kez daha bize gösterdi” ifadelerini kullandı.

Öztunç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Okyay’ın yazılı olarak cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde; kamudaki görev zararlarının Ağustos ayındaki 14.5 milyar TL’lik büyük zararlarla 55 milyar TL olan ödeneğin şimdiden üzerine çıkarak 61 milyar TL olduğuna dikkat çekti.

Öztunç’un TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi aynen şu şekilde:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.            

Hükümet’in kamuda tasarruf açıklamalarına rağmen TRT’nin araç filosunu yenilediği iddia edilmektedir. AKP ne zaman kamuda tasarruf tan sözetse, ya makam araçları yenileniyor yada lüks uçaklar alınıyor. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kamuda araç harcamalarını kısmak üzere tüm kamu kurumlarına bir genelge göndermesinin ardından bütçe harcama rakamları genelgenin “göstermelik” olduğunu gözler önüne sermiştir. Kamuda görev zararları Ağustos ayındaki 14.5 milyar TL’lik büyük zararlarla 55 milyar TL ödeneğin şimdiden üzerine çıkarak 61 milyar TL olmuştur.

            Yüzlerce çalışanını emekliliğe zorlayan ve dış yapım şirketlerine ödenen yüksek ücretlerle tartışılan TRT’nin, ekonomik krizin yaşanmasına karşın 200 yeni araç alımı yapması, kamuda tasarrufun göstermelik olduğunu bir kez daha bize göstermiştir.

Buna istinaden;

  • Tasarruf bahanesiyle yüzlerce çalışanını emekliye zorlayan TRT’nin, 200 yeni araç alımı yaptığı doğru mudur? Ülkenin yaşadığı derin kriz ortamında böyle bir harcama yapılmasını doğru buluyor musunuz?
  • Ekonomik kriz ile mücadele edildiğini söyleyerek vatandaşın altın ve döviz birikimlerini yastık altından çıkarmalarını isteyip de kamu kurumlarının tasarruf yapmaması bir samimiyetsizlik değil midir?
  • TRT’nin envanterine kayıtlı araç sayısı kaçtır?
  • TRT’nin aldığı 200 araç için ödenen miktar ne kadardır?