SON DAKİKA

Afşin’de ATM’ye Benzinli Saldırı!

ASAYİŞ, GENEL, GÜNCEL, YAŞAM

CHP’Lİ ÖZTUNÇ: SIRADA KATAR’A SATILACAK NE VAR?

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET

Yedikuyular’da Sezon Hazırlıkları Sürüyor!

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, YAŞAM

Öztunç: ‘Basın Özgür Olmadan Türkiye Özgürleşmez!’

Bu haber 24 Temmuz 2018 - 12:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Gazeteci kökenli olan Milletvekili Öztunç, yayımladığı mesajda, 24 Temmuz 1908’de 2. Meşrutiyetin ilan edilmesi ve ertesi günü gazetelerin sansürsüz yayımlanmasından bu güne 24 Temmuz tarihinin ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı’ olarak kutlandığını belirterek, “Yüzyılı aşkın geçen sürede sansürün sadece biçim değiştirdiğini görüyoruz. Ulusal basın ve Anadolu basını maalesef geçen onca yıla rağmen evrensel standartlarda bir basın hürriyetine kavuşamadı” ifadelerini kullandı.

ÖZTUNÇ’UN MESAJI ŞU ŞEKİLDE

“Bilindiği üzere 24 Temmuz 1908’de 2. Meşruiyetin ilan edilmesi ve 25 Temmuz 1908’de basılan gazetelerin sansürsüz yayımlanmasından bu güne 24 Haziran tarihi Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanıyor. 1908’den 2018’e yüzyılı aşkın geçen süreçte sansürün sadece biçim değiştirdiğini görüyoruz. Ulusal basın ve Anadolu basını maalesef geçen onca yıla rağmen evrensel standartlarda bir basın hürriyetine kavuşamadı. Demokrasinin dördüncü gücü olma niteliğindeki medyanın bugün özgür bir hareket alanına sahip olmadığı açık. Türkiye basını üzerinde baskı, tehdit, kapatma ve ceza davaları kara bulut misali dolanmakta. Gerçek gazetecilerin hapiste yattığı, vatandaşların vergileriyle yayın hayatına devam eden TRT’nin yeni bir kararnameyle Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlanarak tarafsızlığını kaybettiğinin resmen ilan edildiği, Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2018 yılı Şubat ayı raporuna göre 180 ülke arasında 81. sıraya gerilediğimiz, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2017 Basın Özgürlüğü raporunda 188 ülke arasında 155. sırada gösterildiğimiz üzüntü vericigünlerin ağırlığını hep beraber taşıyoruz.

Gazetecilik adına utanç tablosu içerisinde içimiz buruk olsa da, ben eski bir basın çalışanı olarak ‘basın özgür olmadan Türkiye özgür olamaz’ diyorum. Baskı ve sansürün yerini adaletli bir yönetimim anlayışına bıraktığı bir Türkiye özlemiyle, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyorum.”