SON DAKİKA

BBP Afşin İlçe Başkanlığına Atama yapıldı!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Engelliler gününde engelleri aştılar!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Başkan Güngör; “Başımız Sağ Olsun”

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Remzi Çayır “Çokluk İçerisinde Birlik Oluşturmalıyız”

Bu haber 22 Haziran 2018 - 7:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı Kahramanmaraşlı Remzi Cayir, Diyarbakır’daki seçim çalışmalarına doğrultusunda, Kahramanmaraş eski Türkoğlu kaymakamı,  Diyarbakır Yenişehir ilçe belediye başkanı ve Kaymakamı Serdar Kartalı makamında ziyaret etti.

Daha sonra esnaf ve taziye ziyaretleri gerçekleştiren Cayır, vatandaşla bir araya geldi. Sokakların ve halkın huzuru için Ak Parti’ye gereken desteğin verilmesi gerektiğinin altını çizdi. İnsani haklar cemiyetini ziyaret eden Cayır, seçimlere az bir süre kaldığını dile getirerek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü.

Gördüğüm ve tespit ettiğim nokta işsizliktir. Diğer bir nokta ise terörle sanayi, terörle turizm, terörle huzur yan yana durmaz. Birisi varsa diğeri yoktur. Terörle yaşamış bir topluluktan ilerleme olmaz, sanayileşme olmaz, sosyal faaliyet dahi olmaz çünkü silahın ve şiddetin olduğu yerde düşünce ve fikir bulunmaz. Bunlarda tek tipliği önerir tek tipliği dayatır. Çoğulculuk diyelim ve çokluk içerisinde birlik, şöyle ki kimse kimseyi kimliğinden, dilinden, renginden dolayı kızamaz ve yargılayamaz. Kürtlük veya Türklük bizlerin iradesinde olan bir şey değildir. Beyaz ve siyah olmak da bizim elimizde değildir, uzun ve kısa olmakta bizim elimizde olmayan bir şeydir. Dolayısıyla birilerinin yargılaması veya birilerinin alkışlaması batıldır. Şiddete bulaşmadığı müddetçe, şiddeti araç olarak kullanmadığın sürece herkesin kendini rahatlıkla ifade etmesi gerekir. Kısaca ben çokluk içerisinde birlik fikrine inanıyorum. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun bir projesiydi “çokluk içerisinde birlik” sivil inisiyatif! Toplumun STK’larla beraber yönetilmesi fikriydi. Bu gelişmiş topluluklar da vardır. Hangi problem olursa olsun işaret dili ile anlaşabiliriz. Ayrıca konuşmanın önünü açmak lazım ve en aykırı şeyleri konuşabilmeliyiz. Birbirimizin gözünü burnunu patlatmadan bütün aykırı fikirlerimizi bir arada söylemeliyiz. Çünkü birçok batının farklı renkleri, farklı milliyetleri bir arada olmalarına rağmen birlik ve beraberlik içerisinde olduklarını görüyoruz. Evrensel insan, insan hakları ve Medine meselesini ben çok önemsiyorum bunlara bakarak yol alabiliriz. Yeni takımlar oluşturmaya gerek yok hâlihazırdaki takımlarla her zaman için toplum olabiliriz. Birlikte yaşayıp suyu eşit paylaşmayı seçtiğimizde daha güçlü daha kuvvetli olacağız.

sdr