SON DAKİKA

Afşin’de Kardiyoloji M.Çağrı Demir’e emanet!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SAĞLIK, YAŞAM

Aycan,3 Aralık Dünya Engelliler Gününde TBMM’de konuştu!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Başkan Gürbüz’den baca gazı arıtma sistemi açıklaması

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Afşin’de Gadir-i Hum Bayramı kutlanacak!

Bu haber 16 Ağustos 2019 - 10:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Afşin’de Gadir-i Hum Bayramı kutlanacak.

Afşin’de faaliyet gösteren Şefkatli Eller Derneği tarafından Gadir-i Hum Bayramı kutlaması yapılacak.

Konuya ilişkin AFŞİN HABER’e konuşan Şefkatli Eller Derneği Başkanı Şeref Ertekin,GADİR-İ HUM BAYRAMINA Tüm halkımız davetlidir. 18 Ağustos 2019 pazar günü Saat:19:30’da Rabia parkında program yapılıp yemek ikramı verilecektir dedi.

Gadir-i Hum Bayramına ilişkin bilgi veren  Afşin Şefkatli Eller Derneği Başkanı Şeref Ertekin; Resulullah (s.a.v) Veda haccı amellerini yaptıktan sonra hacca gelen tüm hacılarla beraber geri dönerken mekke ve medine arasında Toplanmaya uygun olmayan medine Mısır ve Iraklıların yol ayrımı olan Gadiri hum’a Ulaştıklarında Cebrail şu ayeti indirdi, “Ey peygamber Rabbinden sana indirileni Tebliğ et eğer bu görevini yapamayacak olursan onun Elçiliğini Tebliğ etmemiş olursun Allah seni insanlardan koruyacaktır. Maide Suresi 67. ” Bu ayet üzerine ilk grup Gadir-i Hum’a vardıklarında Resulullah (s.a.v) Önde gidenleri beklemesini ve geride kalanların da bu bölgede  olanlara ulaşmasını emretti. sahabe çok önemli bir olay olduğunu anlamıştı öğle namazı için ezan okudu daha sonra Resulullah (s.a.v) halkla birlikte namaz kıldı.

Resulullah (s.a.v) namazı bitirdikten sonra cemaatin ortasında deve semerlerinden yüksek bir sahne yaptırdı bu sahne üzerine çıkarak herkesin duyacağı şekilde yüksek bir sesle bir hutbe okudu.

Ve Sonra:

Yine Resulullah: Ey insanlar! İşitiyor musunuz?

Halk: Evet işitiyoruz.

Resulullah: SİZE 2 DEĞERLİ  EMANET BIRAKIYORUM BİRİ: ALLAH”IN KİTABIDIR; İKİNCİ DEĞERLİ EMANET İSE: EHL-İ BEYT”İMDİR. ONLARA SIMSIKI SARILIN, SAPMAYIN.  ehlibeytim ve kuran onlar Kevser havuzunun başında bana ulaşıncaya kadar birbirlerinden ayrılmayacaklardır. Bu iki emanetten Onlardan ne öne geçin ve ne de geride kalın; yoksa helak olursunuz.Resulullah (s.a.a)  daha sonra Hz. Ali (a.s)” yanına çağırdı Hz. Ali (a.s)”ın elini tutup her ikisinin koltuk altları görülecek kadar kolunu yukarıya kaldırdı. Herkes onu görüp tanıdı; sonra şöyle buyurdu:

RESULULLAH: ALLAH-U TEALA BENİM MEVLAMDIR, BEN DE MÜ”MİNLERİN MEVLASIYIM; BEN ONLARA KENDİLERİNDEN DAHA EVLAYIM. ÖYLEYSE BEN KİMİN MEVLASI İSEM, ALİ DE ONUN MEVLASIDIR. Resulullah bu cümleyi üç defa tekrarladı. (Hanbeli”lerin imamı Ahmed b. Hanbel”e göre, dört defa tekrarlamıştır.) Daha sonra Resulullah şöyle buyurdular: Allah”ım, onunla dost olana dost, ona düşman olana düşman ol; onu seveni sev, ona buğzedene buğzet; ona yardım edene yardım et, ondan yardımını esirgeyenden yardımını esirge; o nereye dönerse hakkı onunla döndür. Biliniz ki, bu sözleri hazır olanlar hazır olmayanlara bildirmelidirler.Halk henüz dağılmadan Allah-u Teala şu ayeti indirdi: BU GÜN DİNİNİZİ KEMALE ERDİRDİM, NİMETİMİ SİZE TAMAMLADIM VE DİN OLARAK SİZE İSLAM”I BEĞENDİM. [MAİDE SURESİ 3] ayeti nazil oldu.Bunun üzerine Resulullah (s.a.a) şöyle buyurdular: Allah-u Ekber! Din kemale erdi, nimet tamamlandı, Allah benim risaletime ve benden sonra Ali”nin velayetine razı oldu. Daha sonra orada bulunan insanlar Hz. Ali (a.s)”ı tebrik etmeye ve kutlamaya başladılar.  İbn-i Abbas da; Vallahi bu velayet herkesin üzerine farz oldu. dedi.. ve İslam tarihinde Gadir Hum Hadisesinde, imam alinin halife seçilip din kemale erdiği için Şiiler ve Sünnilerin en büyük bayramı olarak kutlanmıştır. Bütün ümmet Gadir-i hum olayında ittifak etmiştir dedi.