SON DAKİKA

Ak Parti Afşin İlçe Yürütme Kurulu belli oldu!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Afşin’de bu Kiraz’ı görenler şaşırıyor!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, ÖZEL HABER, YAŞAM

DEVA PARTİSİ KAHRAMANMARAŞ TEŞKİLATI GÖRÜCÜYE ÇIKTI

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Başkan Gürbüz, “Elbistan OSB 6. Bölge teşvikine alınıyor”

EKONOMİ, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Afşin’de ki Tarihi Kuruhan Yıkılacağı günü bekliyor!

Bu haber 15 Eylül 2020 - 5:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ecdadımızın bize bıraktığı Tarihi miraslardan birisi de Kuruhan’dır. Tarihi İpek yolu üzerinde bulunan Kuruhan yıkılacağı günü bekliyor.

Afşin’e bağlı Altunelma Mahallesi ile Tanır Mahallesi sınırlarında bulunan Tarihi Kuruhan,ilgisizlikten adeta kaderine terk edilmiş gözden ırak olması sebebiyle de defineciler tarafından sürekli talan edilir duruma gelmiş.

Çin’de başlayan ve Anadolu üzerinden Avrupaya açılan Tarihi İpek yolu üzerinde bulunan bu Tarihi mekan yetkililer tarafından unutulduğundan tavanda çökmeler meydana gelmiş ve yıkılmaya terk edilmiş.

Kültür Varlıkları Enzanterinde kayıt olan ancak ilgisizlikten yıkılmak üzere olan Bu Tarihi Han’a yetkililerin dikkatini çekiyoruz.

Afşin Haber Merkezi ile Kuruhan’ın bulunduğu bölgeye gelen Şair Tahir Görenli çocukluğunda Armutalan mahallesinden Afşin’e geliş gidişlerde bu handa çok yattıklarını belirterek içler acısı halini görünce çok üzüldüğünü söyledi.

Tarihi Kuruhanı Tanıyalım!

Yazar Mehmet Gören ve Kent Konseyi Tarihi Araştırmalar Bölüm Başkanı Mustafa Köş’ün kaleme aldığı Ashab-ı Kehf Afşin (Efsus) adlı eserde bu Tarihi mekan ile ilgili şunlar yazılıdır.

Kuruhan Afşin Altunelma mahallesi ile Tanır Mahallesi arasında bulunmakta olup da Dağlıca yolu üzerindedir. 4 adet odası bulunan Kuruhanın yanında yer altında kenarlara bağlı büyük bir su deposu görünümünde bir mekan vardır. Roma Bizans mimarisi olduğu söylenen bu muhteşem Hana Nallıhan’da denilmektedir. Kuruhan  XI. ya da XII. Yüzyıl’da Selçuklular tarafından onarılmış giriş doğudandır. işin sağındaki dualar onarılmıştır. Kültür Varlıkları envanterinde bulunan Afşin Kuruhan Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa’ya kadar uzanan ve dünyaca ünlü ticaret yolu olan Tarihi İpek Yolunun üzerinde dimdik ayakta durmaktadır. İpek Yolu üzerinde bulunan Afşin’in Dağlıca Mahallesi’nde 1 adet Kale ve 7 adet kilise Ayrıca söğütdere Mahallesi’nde süt pişiren Kalesi ile Afşin Türkçayırı Mahallesi’nde roma dönemine ait mozaiklerde mevcuttur. Afşin İpek Yolu ve Baharat yolu üzerinde 7000 yıllık tarihi olan bir kenttir.