SON DAKİKA

Afşin Sucukları artık Müşteriye Vakumlu olarak sunuluyor!

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, ÖZEL HABER, YAŞAM

60 Ülkede çekimler yapan Modern Evliya Çelebi’den AFŞİN HABER’e ziyaret!

GENEL, GÜNCEL, KÜLTÜR SANAT, MANŞETLER, ÖZEL HABER, YAŞAM

Altınova Çiftçilerinin sorunu Öztunç’un gündeminde!

Bu haber 02 Eylül 2020 - 5:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yazılı olarak cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Onikişubat ilçesindeki çiftçilerin sulama sorunlarına artık bir çözüm getirilmesini istedi.

CHP’li Ali Öztunç, Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde çiftçilikle uğraşan vatandaşların sorunlarını Ankara’da TBMM gündemine taşıdı.

Atom Karınca Öztunç, Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergede DSİ’nin bölgede kapalı sistem sulama suyu projesini hayata geçirmesine rağmen dağıtımdan sorumlu Kılavuzlu Sulama Birliği’nin suyu çiftçilerin kullanımına vermediğine dikkat çekti.

Öztunç’un Önergesi ve Kamuoyu Adına Cevap Beklediği Sorular Aynen Şu Şekilde;

*

                       TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

               

Aşağıdaki sorularımın Tarım Ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Saygılarımla.

Ali ÖZTUNÇ

Kahramanmaraş Milletvekili

*

Kahramanmaraş Onikişubat ilçemizin Altınova mahallesindeki çiftçilerimiz, tarım alanlarının sulama problemine çözüm bulmak için yıllardır mücadele etmektedir. DSİ bölgede kapalı sistem sulama suyu projeleri hayata geçirmiş ancak dağıtımdan sorumlu olan Kılavuzlu Sulama Birliği suyu çiftçilerin kullanımına vermemektedir.

Buna istinaden;

1-            DSİ bu çiftçilerimizin sulama sorununa neden duyarsız kalmaktadır? Kılavuzlu Sulama Birliği’nin çiftçilere suyu vermeme sebebi nedir? DSİ’nin bu konuda Kılavuzlu Sulama Birliği ile bir teması olmuş mudur?

2-            Çiftçinin tarlasına su verilmeyecekse, DSİ neden bu vatandaşların tarlalarına kadar kapalı sulama suyu sistemini getirmiştir?

3-            Tek geçim kaynağı tarım olan bu insanlarımız neden mağdur edilmektedir? Bakanlık olarak bu soruna çözüm bulmak için bir çalışmanız olacak mıdır?