Aycan,3 Aralık Dünya Engelliler Gününde TBMM’de konuştu! « AFŞİN HABER

SON DAKİKA
Kürtçe mp3 indir

Çözüm Bilgisayar, kurduğu sistemle en üst düzeyde Güvenlik sağlıyor.

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, TEKNOLOJİ, YAŞAM

Başkan Görgel: “15 Temmuz, Aziz Milletimizin Zaferidir”

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Aycan,3 Aralık Dünya Engelliler Gününde TBMM’de konuştu!

Bu haber 03 Aralık 2020 - 6:32 'de eklendi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof.Dr.Sefer Aycan,TBMM’de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı ile bir konuşma yaptı.

İşte o konuşma;

“Sayın Başkan, sayın milletvekilleri; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle gündem dışı söz almış bulunuyorum, hepinizi saygıyla selamlıyorum.
    Engellilik son zamanlarda farklı tanımlanmaktadır. Değişik tanımlamalar yapılmış ama bugün kabul edilen tanım “vücudun herhangi bir fonksiyonunu kaybetmesi” olarak ifade edilmektedir, herhangi bir fonksiyon kaybedilmişse bu kişi engellidir. Bu nedenle, engelliliğin tanımı ve kapsamı genişlemiş bulunuyor.
    Tabii, engellilik dünyada da yaygın bir durum, ülkemizde de yaygın bir durumdur. Türkiye’de yapılan çalışmalarda nüfusun yüzde 12’sinin, yaklaşık 10 milyon kişinin engelli olduğu belirtilmektedir. Görüldüğü gibi zaten başlı başına yaygındır, bir de aşırı engellilik durumlarında kişinin ailesi de bundan etkilendiğinden çok daha fazla kişiyi ilgilendiren bir durumla karşı karşıyayız.
    Milliyetçi Hareket Partisi olarak biz, engellileri, Anayasa’mızın 10’uncu maddesinde de belirtildiği gibi eşit vatandaş olarak görüyoruz, engellilerin her konuda eşit haklara sahip olduğunu belirtiyoruz. Ayrıca, Milliyetçi Hareket Partisi olarak tüm engellilerin bağımsız ve kimseye bağımlı olmadan yaşamasından yanayız ve bununla ilgili düzenlemelerin yapılması gerekliliğini belirtiyoruz.
    Engellilik çeşitli nedenlerle oluşuyor. Tabii ki engelliliği önlememiz gerekiyor. Bir kısım engellilik doğuştan gelen sebeplerle olabiliyor, genetik nedenlerle olmaktadır. Tabii, genetik nedenlere bağlı engelliliği engellemek için gebelik öncesi genetik danışmanlık son derece önemlidir.

    Diğer bir konu, gebelik sırasında annenin geçirdiği hastalıklarla engellilik durumu ortaya çıkabilir. Bunları da önlemek için ve tüm engellilikler için erken tanı çok önemlidir. Ne kadar erken tanı koyarsak tedavi etmek ve idame ettirmek o kadar başarılı olmaktadır.
    Doğumdan sonra da engellilik durumu ortaya çıkabilir. Özellikle geçirilen hastalıklar veya kazalar engelliliklere sebep olmaktadır. Bu hastalıkların veya kazaların, özellikle trafik kazasının, iş kazasının önlenmesi de son derece önemlidir.
    Engellilerin birçok sorunları vardır; eğitim sorunları vardır, sağlık sorunları vardır, onun dışında, erişim sorunları ve istihdam sorunları vardır. Engelli her yere bağımsız bir şekilde erişebilmelidir. Şehir içinde bununla ilgili düzenlemeler yapmak, bildiğiniz gibi, belediyelerin görevidir; belediyelerin bununla ilgili düzenleme yapması gerekir. Özellikle toplu taşıma araçlarında ya da yollarda engellilerin ulaşımıyla ilgili düzenlemeler yapılması son derece önemlidir. Aynı zamanda kamu kurumlarında, özellikle okullarda ve sağlık kuruluşlarında da engellilerin erişimini kolaylaştırıcı düzenlemeler yapmamız gerekiyor.
    Eğitimle ilgili birçok sorunu var engellilerin. Özel eğitime ihtiyaçları vardır. Tüm engelliler eğitim kapsamına alınmalıdır. Özellikle özel eğitim daha çok yaygınlaştırılmalı ve erişim kolaylaştırılmalıdır.
    Sağlık hizmetleri açısından engellilerin elbette çok önemli sorunları var. Daha fazla sağlık hizmetine ihtiyaçları vardır ve bu daha fazla olan sağlık hizmetinde özellikle engellilerin tedavileri, engellilerin araç gereçlerinin tümünün geri ödeme kapsamına alınması da son derece önemlidir. Çünkü bunların hayatının konforu açısından bunu da sağlamamız gerekmektedir.

    Engellilerin istihdamıyla ilgili önemli bir sorun var: Yeteri kadar istihdam edilemiyorlar. 50’den fazla çalışanı olan kuruluşlarda, kamu kurumlarında yüzde 4, özel kuruluşlarda ise yüzde 3 kontenjanları vardır ama 2020 yılında engellilere ait ayrılmış olan kontenjanların 20 bininin boş olduğu bilinmekte. Özellikle özel kuruluşlarda 17 bin kontenjan boş durumdadır. Bunlara da yerleştirme yapılması, istihdam yapılması son derece önemlidir.
    Engelli KPSS’yle ilgili sorun vardır. Engelli KPSS’nin de kişilerin engellilik durumuna göre ayrı sınavlar şeklinde olmasını öneriyoruz. Her engelliyi aynı kefeye koymamak gerekir diye düşünüyoruz.
    (Uğultular)
    BAŞKAN – Arkadaşlar, biraz sessiz lütfen, çok uğultu var.
    Sayın Aycan son derece önemli bir konu, Engelliler Günü’yle ilgili olarak konuşuyor, biraz sessiz lütfen.
    Tamamlayın sözlerinizi Sayın Aycan, buyurun.
    SEFER AYCAN (Devamla) – Evet, engellilerin birçok sorunu var. Tabii, Milliyetçi Hareket Partisi olarak biz, engellilerin özellikle engelli aylıklarının artırılmasını istiyoruz. Onun dışında engellilerin engelli aylığı bağlanırken ailenin geliri değil de engellinin geliri dikkate alınarak düzenleme yapılmasını istiyoruz.
    Her konuda engellilere yardımcı olmayı ve yapılacak düzenlemelere hazır olduğumuzu belirtiyoruz. Genel Başkanımızın belirttiği gibi Milliyetçi Hareket Partisi olarak engellilerle ilgili her düzenlemeye varız ve her türlü desteği de göstermeye peşinen kararlıyız.
    Teşekkür ederim, saygılar sunarım.”