Başkan Gürbüz, Tüm İddialara yanıt verdi; “Hepsi Yalan ve Algı Yönetimi” | Afşin Haber
SON DAKİKA

Yardımcıoğlu: İyi ki Doğdun Sevgili Peygamberim!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

“Türkiye’ye Örnek Bir Gençlik Meclisi Oluşturduk”

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Başkan Gürbüz, Tüm İddialara yanıt verdi; “Hepsi Yalan ve Algı Yönetimi”

Bu haber 30 Nisan 2021 - 6:08 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Başkan Gürbüz CHP ve İYİ Parti’nin Suçlamalarına Basın Toplantısı ile Yanıt Verdi

“Hepsi Yalan ve Algı Yönetimi”

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, CHP ve İYİ Parti tarafından yerel basın ve sosyal medyada hakkında yapılan suçlama ve iddialara kapsamlı bir basın toplantısı ile yanıt verdi: “Hepsi yalan ve yönetimidir.”

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, hakkındaki iddialara ve suçlamalara düzenlediği geniş kapsamlı basın toplantısı ile cevap verdi. Başkan Gürbüz, ciddi bir saldırı altında olduklarını belirterek, “İddiaların yüzde 1’i doğru değil. Tamamı yalan ve algı yönetmeye yönelik. Açıkça söylüyorum; bunun arkasında şantaj var. Belediye başkanına şantaj yapmak isteyen gruplar var” dedi.

Elbistan Riva Düğün Sarayında gerçekleştirilen basın toplantısında suçlama ve iddiaları yanıtlayan, hepsinin iftira ve şantaj olduğunu dile getiren Başkan Gürbüz, yaptığı cevap ve açıklamalarda şunları söyledi:

“Siz bu iftiraları atarken milletin yüzüne nasıl bakacaksınız. İnsanların onuruna kastetmek bu kadar kolay mı? Milletin gönlünü bulandırırken, seçilmiş insanları töhmet altında bırakırken devletin kurumlarını itibarsızlaştırmaya çalışırken milletin yüzüne nasıl bakacaksınız. Birilerinin kendi küçük hesapları için bir takım yalan ve iftiralarla gündemi meşgul ederek vatandaşlarımın gönlüne şüphe tohumları ekmeye çalıştıklarını gördüm. Elbistan, böyle bir manzarayı hak etmiyor. Elbistan, böyle bir muhalefet anlayışını hiç hak etmiyor. Söz konusu iddialarla ilgili firmalara imzaların şirketlerine ait olup olmadığını resmi olarak beyan etmelerini istedik. Onlar da noter huzurunda bize bu yazıları gönderdiler.

Muhalefet partisinin temsilcileri, bisiklet yollarında 3 milyon 500 bin TL boya kullanıldığını söylemişler. Kendi üretmiş oldukları belgeleri de sallıyorlar. 3 milyon 500 bin TL rakamı nereden buldunuz? Bu alımı kim yaptı? 3 milyon 500 bin TL olduğu iddia edilen boya 344 bin lira. Faturası da burada.

Sözüm ona bu konuyu mizansenleştirerek hazır beton alımı için teklif verilen firmaların bakkal dükkânları olduğu gibi saçma ve çarpık bir iddia ortaya atıldı. 4734 sayılı yasa kapsamında yürütülen bu faaliyetler sizin evhamlarınızla mevzuatla yürütülüyor. Beton alımının toplam miktarı 36 metreküp. Yani 6 bin 840 TL değerinde bir beton alımından bahsediyoruz. Bir ürünü satan kişi, onun fabrikasına sahip olmak zorunda mı? İddialarınızın ispatı gerekiyor. Yalanı büyük söylerim diye bir dünya yok. Elbistan onurlu insanların siyaset yaptığı bir yerdir.

Şeker fabrikası bizden üretim için kireç taşı talep etti. Bahsedilen rakam 529 bin ton. Bizim verdiğimiz kireç taşı ise 21 bin ton. Yani adamlar 25 kat yalan söylüyor. Şar Dağı’nın yüzölçümü 529 bin ton. Şar Dağı kadar yalan söylüyorlar. Şeker fabrikasına verilen kireç taşı karşılığında Elbistan Belediyesi’ne kışın karla mücadele kapsamında tuz alındı. Sosyal amaçlı çalışmalarımızda vatandaşlarımıza gönderdiğimiz yardımlarla ilgili şeker verdiler. Sarf malzemesi olarak verdiğimiz ürünün karşılığını fazlasıyla aldık. Burada bir satış yok. Ayni ya da nakdi bir ödeme yok. Haliyle bunu şeker fabrikamıza da belediyemize de iftira atarak bizleri kara propaganda ile yıldıracaklarını sanıyorlar. Bizden önceki dönemlerde de bu alışveriş yapılmıştı. Biz bunu da gizlemiyoruz; yanlış olduğunu da düşünmüyoruz. Siz matematik bilmiyorsunuz. Matematik biliyorsanız da çok profesyonel yalancılarsınız. Bu iddiaların altında kalacak ve ezileceksiniz.

Biz bu şekeri, 2020 yılında 15 bin koli gıda paketi dağıtımı esnasında özellikle yaşlı, engelli ve bakıma muhtaç olan 1250 aileye hijyen paketi ile beraber ek olarak dağıttım. Bu konuyla ilgili de basına yansıyan görüntü ve haberler de mevcut. A kalite şeker aldık. Toplamda 37 bin liralık alış. Kapı kapı gezip bizzat ben hediye ettim. Sanki denetim komisyonunda bir tespit var, yapılmış olan bir yanlış var diye algı yönetimi yapan bir muhalefeti Elbistan hak etmiyor. İnsanoğluna yakışır iddialarınız başım üstüne.

Belediye borç batağında iddiası var. Nisan 2019’da belediyemizin piyasaya olan borcu 19 milyon 81 bin 425 liraydı. Bugün itibariyle bizim piyasaya olan borcumuz 12 milyon 836 bin 954 liradır. İddia edildiği gibi borcumuz artmamış. Çalışmalar devam ederken mevcut borçlar düşürülmüş ve kaynak üreten; ürettiği kaynakları yatırıma dönüştüren bir belediye anlayışıyla fon sağlanmıştır.

Bununla ilgili detaylı bir çalışma yaptık. Göreve geldiğimde cumhuriyet savcılığına, İçişleri Bakanlığı’na Sayıştay Başkanlığı’na müracaatta bulundum. 24 aylık bir çalışma sonrasında belediye başkanı olarak denetim komisyonunun çalışmaları ile ilgili başvuruda bulundum ve Sayıştay Başkanlığı’ndan denetim istedim. Benim izah edemeyeceğim hiçbir dosya yok. Biz hiçbir lekeyi kaldıramayacak kadar işlerimizi sağlam yapmayla ilgili bir özveri içerisindeyiz. Benim sözüm, denetim komisyonuna değil. Benim sözüm, sözüm ona siyaset yaptığını iddia eden çamur atan çamur adamlara. Seçilememenin hazımsızlığını bu şekilde ifade etmeyin. Nitelikli çalışın. İftiralar, algı yönetimleri değil projeler ve vizyon ortaya koyun. Projelerde yarışalım. Hodri meydan.

Ben 150 bin nüfusun onurunu taşıyorum. Fiziki tehditten ve şantajdan iftiraya varıncaya kadar her şey söylendi. Buradaki amaç belediyenin çalışmasının engellenmesi. Belediye başkanı çalışmasın istiyorlar. Elbistan bunu hak etmiyor. Belediye başkanının vatandaşla bütünleşmesi birilerini çok rahatsız etti. Ben bütün saldırının altında da bu rahatsızlığın olduğunu düşünüyorum. Burada sanki bir yolsuzluk varmış gibi algı yönetmeye çalışan arkadaşlara söylüyorum. ‘Görevimin başındayım’ Evet, Ankara’da parti genel merkezimizde Genel Başkan Yardımcımız Sayın Mehmet Özhaseki ile görüştüm. Kendi siyasi partim bu konuları araştırdı. Hazırladığım belgeleri onlara da sundum. Partim, iddiaların gerçek olmadığını ve Belediyemizin arkasındayız ve yapılan bir yanlış olmadığını düşünüyoruz. Evraklar, belgeler her şey ortada dedi. Bugün yaşanan her şeyi milletin huzurunda anlatıyorum. Şeytan taşlamaktan tavaf yapmaya vakit kalmasın diye sürekli bir saldırıya maruz kalıyoruz. Allah’ın izniyle milletimize hizmet yolundan geri durmayacağıma vatandaşlarım huzurunda söz veriyorum.

Eğer siz Elbistan’da seçim kazanmak istiyorsanız proje geliştirmek zorundasınız. Elbistan Belediyesi’nin 78 milyon TL’si nerede diye bir söylem var. Öncelikle bu rakamı nereden buldunuz bir açıklayın. Bu belediye, devraldığımızda personelinin maaşını ödeyebilecek durumda değildi. Çöpler toplanmıyordu. Elimde sihirli değnek yok. Belediyeye kaynak üretip belediyeyi kâr eder hale getirdim. 20 milyon TL’lik emlak ürettik. 120 tane proje ürettik 2 yılda. 57 milyonluk projemizin 20 milyon lirası onaylandı.

Elbistan Belediyesi’nin bisiklet yolu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 8 milyon liralık fon onaylandı. 4 milyon lirası hibe 4 milyon lirası da uzun vadeli kredi şeklinde. Benim suçum hemşerilerime bisiklet yolu yapmakmış. Ne kadar büyük bir suç işlemişim. Suça bakar mısınız? Bu arkadaşların bu şehirle ilgili gerçekten bir derdi yok. Ben bunu çok net anladım. Bana yaptıklarının aynısını rahmetli Hamza Akbaş’a da yaptılar. Hamza Bey’i de çalıştırmadılar. Çok ilginçtir ki aynı aktörler. Şimdi bir başka belediye başkanına aynı senaryoyu oynayıp şehri çıkmaza sokmaya çalışıyorlar. Artık bu millet size bu fırsatı vermeyecek. O iftiraların hesabını size yargıda soracağız. Biz sizin gibi tehditle şantajla işimiz yok.”