DEVALI KADINLAR “KADIN SİYASETE ALET EDİLMEYECEK KADAR DEĞERLİDİR” | Afşin Haber
SON DAKİKA

Filistin ve İstanbul’dan Haberin Merkezine ziyaret!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, ÖZEL HABER, YAŞAM

Yazar Adem Gümüş, Afşin’de Öğrencilerle buluştu!

GENEL, GÜNCEL, KÜLTÜR SANAT, MANŞETLER, YAŞAM

DEVALI KADINLAR “KADIN SİYASETE ALET EDİLMEYECEK KADAR DEĞERLİDİR”

Bu haber 30 Haziran 2021 - 5:40 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

Geçtiğimiz aylarda İstanbul Sözleşmesi’nin usulsüz feshine karşı Deva Partisi’nin başlattığı dava sürecinden sonra Deva Partisi Kahramanmaraş İl Kadın Politikaları Başkanlığı da bir açıklama yaparak açmış oldukları davanın takipçisi olacaklarını söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Deva Partisi Kahramanmaraş Kadın Politikaları başkanı Hatice Koç, vatandaşlarımızdan hem sözleşmenin feshinin usule aykırı olduğunu, hem de vatandaşlarımızdan usulsüz feshin iptali için imza ile destek olmalarını istediklerini söyledi.

Geçtiğimiz aylarda İl Kadın Politikaları Başkanlığı’nın yapmış olduğu şiddete “hayır” kampanyası özellikle Kahramanmaraşlı kadınlar tarafından yoğun bir ilgiyle karşılanmıştı.

Davanın takipçisi olduklarını belirten Deva Partisi Kahramanmaraş Kadın Politikaları Başkanı Hatice Koç aradan geçen 3 aylık zamana rağmen yürütmeyi durdurma kararı ne yazık ki verilememiştir diyerek konuyla ilgili şunları söyledi: “19 Mart 2021’de Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nden, tamamen hukuksuz ve siyasi saikle alınan bir kararla çıkılmasına karar verilmiştir. Bu kararla en temel hak olan yaşam hakkı ihlal edilerek, kadın hayatı hiçe sayılmıştır. DEVA Partisi olarak bu hukuksuzluk karşısında sessiz kalmamız mümkün değildir. 29 Mart 2021 tarihinde Danıştay da yürütmeyi durdurma talepli olarak tarafımızca dava açılmıştır. Ancak aradan geçen 3 aylık zamana rağmen yürütmeyi durdurma kararı ne yazık ki verilememiştir. Bu durum bağımsız ve tarafsız yargı olmadığının, yargının siyasetin gölgesinde işlediğinin açık bir göstergesidir. Oysa yürütmeyi durdurma kararları gecikmesinde sakınca bulunan haller ve telafisi mümkün olmayan zararların önüne geçmek adına verilen bir karardır. Hukuksuzca başlayan bu süreç hukuksuzca devam etmektedir. Kadın cinayetleri önlenememekte ve verilere bakıldığında kadın mağduriyeti devam etmektedir. Fesih kararının verildiği Mart ayından bugüne 89 kadın cinayeti ve 65 şüpheli kadın ölümü tespit edilmiştir. Kadın cinayetleri ve şiddet oranı artarak devam etmektedir. Etkin ve yasal düzenlemeler yapılmadığı ve uygulamaya geçirilerek caydırıcılığı sağlanmadığı müddetçe kadın mağduriyeti ve aile içi şiddet önlenemeyecektir. DEVA Partisi olarak aile içi şiddetin önlenmesi ve kadın mağduriyetini engellemek için mücadelemizden vazgeçmiyoruz, yaşam hakkının korunması için sürecin takipçisi olacağız. Çok geçmeden telafisi güç ve imkânsız zararlar doğmaması için yürütmeyi durdurma talebimizi yeniledik, Danıştay’ı yürütmeyi durdurma kararı vermek üzere göreve davet ediyoruz.”