SON DAKİKA

Ak Parti Afşin İlçe Yürütme Kurulu belli oldu!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Afşin’de bu Kiraz’ı görenler şaşırıyor!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, ÖZEL HABER, YAŞAM

DEVA PARTİSİ KAHRAMANMARAŞ TEŞKİLATI GÖRÜCÜYE ÇIKTI

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Başkan Gürbüz, “Elbistan OSB 6. Bölge teşvikine alınıyor”

EKONOMİ, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Emekli Müftü ibrahim Acar, Afşin’e yaptığı hizmetleri Canlı Yayında anlattı!

Bu haber 31 Ağustos 2020 - 6:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Afşin Merkez Yayın Gurubunda İlçemize emekleri dokunmuş gönül hizmetkarlarını misafir etmeye devam ediyor.

Emekli İzmir İl Müftüsü İbrahim Acar’ı Afşin Merkez Yayın Gurubunda misafir ederek 1972-1975 yılları arasında İlçemiz Afşin Müftülüğünde ki hizmetlerini,Afşin ile olan bağını ve unutamadığı anılarını konuştuk.

Aslen Elbistanlı olan Emekli Müftü İbrahim Acar Afşin’den evli olduğu için,Benim Afşin’de nasibim çoktur.Ben Afşin damadıyım.Ayrıca görev yaptığımız dönemlerde edindiğimiz dostlukları hiç unutmadık.Sık sık gelemesekte o dostlarımızla halen görüşürüz. Epey zaman oldu gelmeyeli tabi bir çok dostlarımız rahmetli olmuşlar.Allah rahmet eylesin dedi.

Emekli olduktan sonra Samsun’a yerleşen Emekli Müftü İbrahim Acar,1972 ile 1975 yıllarında Afşin İlçe Müftülüğü görevinde bulunmuş. Tabi Afşin’de Fransızca öğretmenliği de yapmış bir isim.

Müftülüğü döneminde Diyanet İşleri Başkanlığına giderek Afşin’de Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş. Bir bayan Kur’an Kursu hocasını Afşin’e tayin ettirmiş.

O günlerde Kur’an öğrenen kızlarımızın yaşı büyüdükçe Veliler kızlarını kursa göndermemeye başladı.Çünkü erkek hocalar ders veriyor o zamanlar. Ben de Diyanet İşleri Başkanlığına giderek bir Bayan Kur’an Kursu hocası istedim.Tabi pek de ümidim olmasa da beklemeye başladık. Bir gün Kaymakamlıktan evrak getiren bir görevli geldi. Müftü hocam size bir Kur’an Kursu hocası atamışlar ama adını yanlış yazmışlar dedi. Ne yazmışlar dedim. Dursun yerine Dursune yazmışlar hocam dedi.Tabi o zaman anladım bir Bayan hoca ataması yapıldığını. İlk bayan Kur’an Kursu hocası böylece ilçemize atandı ve Afşin’de bir çok kadın ve kızlarımız ondan ders aldılar dedi.

Afşin Haber Merkezi Canlı yayınında yaptığı hizmetlere ilişkin bilgi veren Emekli Müftü İbrahim Acar,O zaman ki Müftülüğün kullandığı bir bina vardı ama kendi binası değildi. Biz bir girişimde bulunduk ve İlçemize ilk defa kendi binasını kazandırdık.Tabi şu an ki Müftülük binasının yapılmasında Afşin halkının katkısı büyüktür.Gerçekten din adamına sahip çıktılar ve bu binayı yaptırdık dedi.

Tabi unutulmayan anılarını da bizlerle paylaşan Emekli Müftü İbrahim Acar, O zamanlar Bilgisayar falan nerde. Yazışmalarda kullanmak üzere sadece İlçe Kaymakamlığında bir Daktilo var. Biz bir girişimde daha bulunduk ve Afşin’e bir Daktilo bir de o zaman ki şartlarda lüks sayılabilecek bir Hesap makinesi aldık. Tabi o zaman da Daktilo almak gerçekten çok zor.Çok da pahalı bir alet. Aldık ve dedik ki madem yine ilçede bir  ilk olacak bu Daktiloya açılış yapalım.O zamanın Kaymakamı ve idarecilerini davet ettik. Kurdelenin bir ucuna Daktiloya bir ucunu da Hesap Makinesine bağladık.Kaymakam bey de Kurdeleyi kesti hizmete aldık.Bunları hiç unutmuyorum dedi.

Emekli İzmir İl Müftüsü hocamız Eshab-ı Kehf Külliyesi ile de yakından ilgilendiğini ve bir çok hizmette bulunduklarını anlattı.

Hocamızın Afşin Haber Merkezine özel Röportajını birlikte izleyelim.

Öte yandan Emekli Müftü İbrahim Acar,Afşin Merkez Yayın Gurubunun tüm birimlerini de gezerek Genel Yayın Yönetmeni Halil Demir’den çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Bu yaptığınız çalışmalar benim hayallerimde de vardı ama sizler gerçekleştirmeye muvaffak olmuşunuz.Gerçekten muhteşem bir mekan olmuş. Değerlerin bir arada bulunduğu eşsiz bir mekan ortaya çıkarmışınız kutluyorum,tebrik ediyorum,başarılar diliyorum dedi.

Afşin Merkez Yayın Gurubunun Anı Defterini de imzalayan Emekli Müftü İbrahim Acar, şunları yazdı;

“28.08.2020 tarihinde 1972-1975 yılları arasında İlçe Müftülüğü yaptığım Afşin’de Afşin Haber Merkezini ziyaret ettim.Afşinle ilgili çok sayıda,kitap,dergi,belge ve diğer dökümanların sergilendiği bir yer olarak gördüm,mutlu oldum.Bu işe öncülük yapan Halil Demir beye,diğer yönetici ve ekibine candan teşekkür ediyor,hizmetlerinin devamını diliyor ve dua ediyorum”

Hocamıza ziyaretlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.