SON DAKİKA

Afşin Lavanta ürünleri Büyükşehir Meclisinde dağıtıldı!

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET

Akademi’nin Yaz Döneminde Başvurular Sonuçlandı.

EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, YAŞAM

Anıt Ağacın Yeni Meydanı Tamamlanıyor.

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Prof. Yücer: “İnsanın Yakıtı Maneviyatıdır”

EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, YAŞAM

 EMİNE ERDOĞAN, AFŞİN’DE ORTAYA ÇIKAN KİTAPLARIN DA BULUNDUĞU SERGİNİN AÇILIŞINI YAPTI.

Bu haber 02 Haziran 2021 - 5:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Afşin’de İmamoğllarına ait kerpiç evin yıkımı esnasında duvar arasında bulunarak restorasyonu tamamlanan yazma eserlerin sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

İmamoğullarına ait kerpiç evin yıkımı esnasında duvardan bir beze sarılı halde çıkan ve aralarında yüz yıllık yazma eserlerin de bulunduğu 40 kadar kitap Asitane vakfı başkanı hemşehrimiz Hasibe Turan tarafından İstanbul’a götürülerek restore edildi.  eski Türkçe kitapların yasaklanmasına ilişkin uygulamalar nedeniyle evin duvarına gizlenen el yazma ve matbuu kitaplar, aylarca süren restorasyon işleminin tamamlanmasının ardından Asitane Vakfı’nın düzenlediği “Kitaplar ve Kağıtlar Sergisi’nde sergilendi.

Serginin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan gerçekleştirdi. Erdoğan sergiyi gezerken Afşin’de bulunan kitaplara özel ilgi gösterdi, kitapların yüz yıllık hikâyesini merakla dinledi.  Kitap ve kağıdın hikayesini okumak ve öğrenmek amacıyla 2016’da konservasyon ve restorasyon çalışmalarına başlayan, geçmişin ne kadar güçlü ve zengin değerlere sahip olduğunu paylaşmak ve çocuk ile gençlerde farkındalık oluşturmak amacıyla Konservasyon ve Restorasyon Merkezi’ni kuran vakıf, Zeytinburnu Belediyesi Kazlıçeşme Sanat binasında “Kitaplar ve Kağıtlar Sergisi’ni hazırladı. Emine Erdoğan, kurdele keserek açılışını yaptığı serginin hayırlı olmasını temenni etti.

Asithane Vakfı Başkanı Hasibe Turan da, “Emine Erdoğan Hanımefendiye Asitane Vakfımızın Konservasyon ve Restorasyon Merkezi, Asika Kâğıt Atölyesi “Kitaplar ve Kağıtlar”açılış Sergisini teşriflerinden, ayrıca kültüre ve sanata desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.” İfadelerine yer verdi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile birlikte Sergi ziyaretinde bulunan Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven sergi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;” Açılışını Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın değerli eşleri Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin gerçekleştirdiği sergimizi İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya ile birlikte ziyaret ettik. İmamoğlu ailesinden Merhum Atilla İmamoğlu’nun evlatları; Mehmet İmamoğlu ve Ömer Faruk İmamoğlu beyefendiler de açılışta hazır bulunarak bizleri onure ettiler. Kerpiç binanın yıkımı esnasında duvardan bir beze sarılı halde çıkan ve aralarında yüz yıllık yazma eserlerin de bulunduğu 40 kadar kitap Asitane vakfı başkanı hemşehrimiz Hasibe Turan tarafından restorasyonu gerçekleştirilerek sergiye kazandırıldı. Ben emeği geçenlere şükranlarımı sunuyor, teşekkür ediyorum” dedi.

Açılışın ardından, 150 yıllık kitaplardan, ham maddesi keten, dut ve ipekten oluşan kâğıtlara kadar birçok eserin yer aldığı sergiyi gezen Erdoğan, ürünlerle ilgili Asitane Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hasibe Turan’dan bilgi aldı. Erdoğan, sergide yer alan, Afşin’de yıkılan bir evin duvarından çıkarılan ve eski dönemin izlerini taşıyan 40 kitabı da inceledi. Vakfın Konservasyon ve Restorasyon Merkezi bünyesindeki, Türkiye’nin kâğıtla ilgili ilk eğitim atölyesi olan “El Yapımı Kâğıt Atölyesin de gezen Erdoğan, Düzce Kâğıt Atölyesi kurucusu İbrahim Sami Özen’den atölyedeki el yapımı kâğıtlarla ilgili bilgi aldı. Tablo ve el yapımı kâğıtlardan üretilen broş hediye edilen Erdoğan’a ziyaretinde Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy eşlik etti.