ÖZTUNÇ’TAN KAHRAMANMARAŞ’A ÜÇ YENİ İLÇE ÖNERİSİ! « AFŞİN HABER

SON DAKİKA
Kürtçe mp3 indir

TUSAŞ BAŞKANI VARDAN’DAN KMTSO’YA ZİYARET.

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, YAŞAM

ÖZTUNÇ’TAN KAHRAMANMARAŞ’A ÜÇ YENİ İLÇE ÖNERİSİ!

Bu haber 16 Haziran 2020 - 9:49 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Kahramanmaraş’ta Düzbağ, Ilıca ve Narlı adıyla üç yeni ilçe kurulması için TBMM Başkanlığı’na Kanun Teklifi sundu.

Büyükşehir yasasıyla beraber büyükşehirler statüsüne alınan Kahramanmaraş’ta vatandaşlar bekledikleri karşılığı alamadı.

Merkeze uzak beldelere hizmet akışında büyük sıkıntılar yaşanırken, ücra noktalarda yaşayan bölge sakinleri de yetkili mercilerle iletişim kanalı bulamaz hale geldi.

Ankara’da memleketlisinin sesi olan CHP’li Ali Öztunç, mevcut sorunları aşarak devlet ve vatandaş arasındaki mesafeyi kaldırmak adına Meclis Başkanlığı’na Kanun Teklifi verdi.

Öztunç’un Düzbağ, Ilıca ve Narlı adında üç yeni ilçe kurulmasını içeren Kanun Teklifi ve gerekçeleri aynen şu şekilde;

             ****

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Kahramanmaraş İlinde Düzbağ, Ilıca ve Narlı adıyla üç ilçe kurulmasına ilişkin Kanun Teklifi ve gerekçesi ekte sunulmuştur. Gereğini saygılarımla arz ederim.

Ali ÖZTUNÇ

Kahramanmaraş Milletvekili

İçişleri Komisyonu Üyesi

*** 

                                                       GENEL GEREKÇE

Büyükşehir yasası, maalesef, Türkiye’de pek çok belediyede hizmetinin aksamasına neden olmuştur. Belde belediyeleri kapanmadan önce özellikle merkeze uzak beldeler belediye hizmetlerini yaparken, bugün merkeze uzak bu beldelere hizmet yeterince gitmemektedir. Kahramanmaraş’ın bir uçtan diğer uca 200 kilometre civarı bir mesafe olduğu göz önüne alındığında büyükşehir belediyesinin bu ücra, uçtaki, sınırdaki köylere, eski belde olan şimdiki mahallelere hizmet etme olanağı kalmamıştır. Bu nedenle hizmetin paylaşılması ve daha çabuk vatandaşa ulaşması açısından yeni ilçelere ihtiyaç duyulmaktadır.

İlçe yapılması istenilen mahallelerimizden narı mahallesi,  Gaziantep – Kahramanmaraş ve Pazarcık yol ayrımında olması itibariyle, ilçe yapılması durumunda gelişmeye müsait konumu ile ilin gelişimine ve ekonomisine katkı sunacaktır. Ilıca mahallemiz ise termal ve doğa turizmi açısından yoğun ilgi görürken mahallenin nüfusu belli dönemlerde 10 kat artış göstermektedir. Ilıca mahallemizin ilçe olması, ılıca mahallemizi sağlık turizmi açısından cazibe merkezine dönüştürecektir. Düzbağ (helete) mahallesinde çifçilik, tarım ve hayvancılık önemli geçim aracıdır. Düzbağ’ın ilçe olması, tarım ve hayvancılık sektörünün gelişmesine ve çevre illerin gıda ihtiyacını karşılamak açısından önemli bir merkez haline dönüşmesine yolaçacaktır. Söz konusu mahallelerin ilçe olması ile birlikte bağlı bulunan mahallelere hizmet daha kolay ulaşacak ve mahallelerin ekonomik sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunacaktır.

Tüm bu nedenlerden dolayı Anayasanın 126. Maddesi kapsamında; “Türkiye merkezi idare kuruluşu bakımından, coğrafya durumuna, ekonomik şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre, illere, illerinde diğer kademeli bölümlere ayrılır.” hükmüne istinaden Kahramanmaraş ili, Düzbağ Mahallesi, Ilıca Mahallesi ve Narlı Mahallesinin ilçe olması öngörülmüş ve Kahramanmaraş iline bağlı Düzbağ, Ilıca ve Narı adıyla üç ilçe kurulması için kanun teklifi hazırlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ

 

MADDE 1- Ekonomik, sosyal ve kültürel gelişim açısından ilçe olmalarında büyük yaralar sağlayacak olan Kahramanmaraş Düzbağ Mahallesi, Ilıca Mahallesi ve Narlı Mahallesi’nin ilçe olması öngörülmekte, bu ilçelere bağlanacak mahalleler ekli (1), (2),(3) sayılı listelerde gösterilmektedir.

MADDE 2- Merkezi idare tarafından ilçelerin kuruluşu ile ilgili oluşturulacak teşkilata ait kadroları ihdas etmeye Cumhurbaşkanı yetkilendirilmektedir.

Geçici Madde 1- İdare kurulu oluşuncaya kadar geçecek süre iççinde yetkili olacak idare kurulları belirtilmektedir.

MADDE 3- Yürürlük maddesidir.

MADDE 4 – Yürütme maddesidir.

***

                      KAHRAMANMARAŞ İLİNDE DÜZBAĞ, ILICA VE NARLI ADIYLA ÜÇ İLÇE  

                                      KURULMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

 

MADDE 1- Ekli (1), (2), (3) sayılı listelerde adları yazılı mahalleri kapsamak ve merkezleri Düzbağ, Ilıca ve Narlı olmak üzere; Kahramanmaraş ilinde Düzbağ, Ilıca ve Narlı adıyla üç ilçe kurulmuştur.

MADDE 2- Bu Kanunla kurulan ilçeler, merkezi idare tarafından oluşturulacak teşkilata ait kadroları ihdas etmeye Cumhurbaşkanı yetkilidir.

Geçici Madde 1- Bu Kanunla kurulan ilçelerde, İlçe idare kurulları oluşturuluncaya kadar bu yerlerdeki adli, idari ve diğer işlemler eskiden bağlı olduğu il ve ilçenin idare kurulu tarafından yürütülür.

MADDE 3 – Bu Kanun yayım tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

 ***

                     DÜZBAĞ İLÇESİNE BAĞLANACAK MAHALLELER

Küçükcerit

Aksu Bozlar

Küçüküngüt

                 ILICA İLÇESİNE BAĞLANACAK MAHALLELER

Hacıibrahimuşağı      

Süleymanlı     

Kertmen    

 Beşen     

Hacınnoğlu     

Hacıbudak    

Sarıgüzel     

Kozcağız     

Çamlıbel     

Çamlıyayla     

Avcılar     

Kopukaya     

Çakırdere     

Payamlı    

 Karamanlı

                                       NARLI İLÇESİNE BAĞLANACAK MAHALLELER   

Söğütlü   

Doğanlıkarahasan   

Eskinarlı   

Seyrantepe   

Aslanbey   

Denizli   

Maksutuşağı   

Kelibişler   

Cennetpınarı   

Bayramgazi   

Akçakoyunlu   

Akdemir   

Çiçek   

Çiğdemtepe   

Çöçelli   

Dedepaşa   

Eğlen   

Emiroğlu   

Evri   

Hanobası   

Çimikanlı   

Kadıncık   

Karabıyıklı   

Karaçay   

Karahöyük   

Narlı   

Nefsidoğanlı   

Osmandede   

Ördekdede   

Sarıerik