SON DAKİKA

Yedikuyular’da Sezon Hazırlıkları Sürüyor!

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, YAŞAM

Başkan Güngör; “Sütçü İmam’ı Rahmetle Anıyorum”

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Chp’li Öztunç’tan Hakan Atilla yorumu: “Ülkeye dönüşü olumlu”

Bu haber 25 Temmuz 2019 - 8:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ABD’de 32 ay hapis yatarak bugün itibariyle ülkeye dönüş yapan Hakan Atilla ile ilgili soruya, “Ülkeye dönüşü olumlu” dedi.

CHP’nin çalışkan vekili Ali Öztunç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Kahramanmaraş ve ülke gündemine dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Bir basın mensubunun ‘Hakan Atilla İstanbul’a geldi, bir değerlendirmeniz olur mu?’ Sorusu üzerine Öztunç, “Hakan Atilla’nın Türkiye’ye dönmesinden dolayı Cumhuriyet Halk Partisi olarak memnunuz öncelikle bunu belirtelim. Kendisi haksızlığa uğramıştı. Esas failler unutuldu ama Hakan Atilla 23 ay ceza aldı hapiste yattı ve haksızlığa uğradı. Esas faallerin hesabı HakanAtilla’dan alındı. RezaZarrab’ın kirli işlerinin faturası Hakan Atilla ya kesilmiştir. Kedisinin bugün itibariyle ülkesine dönmesinden memnuniyet duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Gündemi uzun süredir meşgul eden Suriyeli göçmenler soruna dair meselenin kesin çözümünün Suriye’de iç barışın sağlanması olduğunun altını çizen Öztunç, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

SORU&CEVAP

“HAKAN ATİLLA’NIN DÖNÜŞÜ OLUMLU”

Hakan Atilla İstanbul’a geldi bir değerlendirmeniz olur mu?

“Hakan Atilla’nın Türkiye’ye dönmesinden dolayı Cumhuriyet Halk Partisi olarak memnunuz öncelikle bunu belirtelim. Kendisi haksızlığa uğramıştı. Esas failler unutuldu ama Hakan Atilla 23 ay ceza aldı hapiste yattı ve haksızlığa uğradı. Esas faallerin hesabı Hakan Atilla’dan alındı. RezaZarrab’ın kirli işlerinin faturası Hakan Atilla ya kesilmiştir. Kedisinin bugün itibariyle ülkesine dönmesinden memnuniyet duyuyoruz”

“ÇÖZÜM; SURİYE VE TÜRKİYE YÖNETİMLERİNİN İŞ BİRLİĞİ YAPMASI”

Süleyman Soylu’nun Suriyeli göçmenlerle ilgili kaydı olan yerlerde dursunlar İstanbul’da büyükşehirlerde durmasınlar açıklaması var bunun göçmen politikasına faydası olur mu?

“Sayın İçişleri Bakanı Süleyman soylu nihayet içişleri Bakanı olduğunu hatırladı. Uzunca bir süredir oraya buraya laf atmaktan kamplaştırmaktan insanlara hakaret etmekten İçişleri Bakanlığı yapamıyordu. Şimdi hatırladı bir açıklama yaptı ama yaptığı açıklama yine şova yönelik bir açıklama. Yine popülist bir politika. Bu mesele popülist politikalarla çözülemez böyle şovlarla çözülemez. Ne yani her Suriyelinin başına bir polis mi dikecek? Her Suriyelinin başına bir polis dikip kamplara mı götürecek. Bu meselenin çözümü bam başka. Biz başka şeyler söylüyoruz CHP olarak. Bir kere Suriye’deki savaş bir an evvel durdurulmalıdır. Türkiye bu konuda Suriye yönetimi ile iş birliğine girebilir. Suriye’nin toprak bütünlüğü bir an önce sağlanmalıdır ondan sonra mülteci politikası yeniden değerlendirilmelidir. Suriye’deki şartlar olumlu hale getirilirse burada yaşayan Suriyelilerin ülkelerine dönmesi de sağlanır. Bu tarz şov ve popülist yaklaşımlarla bu sorun çözülemez. Sorunun çözümü için Suriyeli meselesinin yeniden düzenlenip ele alınması gerekiyor. Bakın biz defalarca uyardık, yapmayın etmeyin Suriye’ye karışmayın bizim meselemiz değil dedik. Suriye’ye yönelik dikkatli politika yürütün dedik ama dinlemediler bu hale geldi.  Bugün milyonlarca Suriyeli Türkiye’deyse bunun sebebi Ak Parti’dir. Bu sorunun çözümü çok net Suriye de iç savaşın sona ermesidir. Çözüm Türkiye ve Suriye yönetiminin iş birliği yapmasına bağlıdır.”