Cumhur İttifakı’nın Elbistan adayı belli oldu! « AFŞİN HABER

SON DAKİKA
Kürtçe mp3 indir

TUSAŞ BAŞKANI VARDAN’DAN KMTSO’YA ZİYARET.

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, YAŞAM

Cumhur İttifakı’nın Elbistan adayı belli oldu!

Bu haber 12 Ocak 2019 - 13:16 'de eklendi.

Cumhur İttifakı’nın Elbistan adayı Mehmet Gürbüz oldu.

31 Mart 2019’da yapılacak Mahalli İdareler Seçimi’nde AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) yer aldığı Cumhur İttifakı’nın Elbistan Belediye Başkan adayı AK Parti’den Mehmet Gürbüz oldu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş’ta Nurhak ve Çağlayancerit’te aday çıkarırken diğer 9 ilçede ise AK Parti’nin adayının desteklenmesi kararlaştırıldı. İşte, Cumhur İttifakı’nın 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde Cumhur İttifakı’nın ilçe belediye başkan adayları:

Elbistan: Mehmet Gürbüz (AK Parti)

Afşin: Mehmet Fatih Güven (AK Parti)

Andırın: Ahmet Doğan (AK Parti)

Çağlayancerit: Hanifi Sarıaltun (MHP)

Dulkadiroğlu: Necati Okay (AK Parti)

Ekinözü: Bilal Eker (AK Parti)

Göksun: Hüseyin Coşkun Aydın (AK Parti)

Nurhak: Henüz açıklanmadı (MHP)

Onikişubat: Hanefi Mahçiçek (AK Parti)

Pazarcık: İbrahim Yılmazcan (AK Parti)

Türkoğlu: Osman Okumuş (AK Parti)  

Cumhur İttifakı’nın Elbistan adayı Mehmet Gürbüz kimdir?  

Kent Ekonomisi, Yerel Kalkınma, Şehir ve Bölge Planlama konularında yoğunlaşan Gürbüz, 11 Eylül 2017 tarihinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak atandı. Kentin altyapı ana planı, stratejik mekânsal planlama ve kalkınma programları alanındaki yatırımları yönetti.

Ulaşım ana planı ve sistemlerini yürütmek üzere Balıkesir Toplu Taşıma (BTT) AŞ. Yönetim Kurulu başkalığını üstlendi. Gürbüz, daha önceki 13 yıl boyunca İller Bankasında Genel Müdür Yardımcısı, Mekânsal Planlama Daire Başkanı,  Başkan Yardımcısı ve çeşitli idari görevlerde bulundu.

Bu dönemde Yerel Yönetimlerin Yatırım Programları ve Kalkınma Stratejileri, Kaynak Geliştirme ve Yönetim Stratejileri, Sürdürülebilir Kentleşme Politika ve Uygulamaları, Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Politika ve Stratejileri, Ulaşım ana Planları ile Stratejik Planlama konularında çalışmalar yaptı.  Bunun öncesinde 7 yıl boyunca Bayındırlık ve İskân Bakanlığı bünyesinde kentsel planlama, proje ve kontrollük çalışmalarında bulundu. TSE İnşaat İhtisas Komitesi ve Ankara II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Üyeliği ile Yollar Türk Milli Komitesi Üyeliği yapan Gürbüz, çeşitli dergilerde şehircilik, ekonomi ve kalkınma temalı yayın ve çalışmalar yaptı.

9.10 ve 11. Kalkınma Planlarının hazırlık aşamalarında ve Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen Şehircilik Şurasında komisyon üyeliği yaptı. Gürbüz, 2002 yılında Kayseri Erciyes Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirdi. 2012 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Şehir ve Bölge Planlama alanında yüksek lisansını tamamladı. 2014 yılında Türk Hava Kurumu Üniversitesi İşletme Bölümünden Ekonomi mastırı yaptı.

Halen Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Kent Ekonomisi ve Yerel Kalkınma alanında doktora çalışmalarını yürütmektedir.

Bazı gazetelerde kalkınma ve ekonomi temalı makaleler yazan Gürbüz, İngilizce ve Arapça bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.