SON DAKİKA

Başkan Gürbüz’den baca gazı arıtma sistemi açıklaması

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Afşin’de Caddeler Yenileniyor!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Kahramanmaraş Valiliği Kısıtlamadan Muaf yerler ve kişileri açıkladı!

ASAYİŞ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SAĞLIK, YAŞAM

Dr.Devlet Bahçeli, Santralin Zehirleme süresi uzatımına el koydu!

Bu haber 15 Temmuz 2019 - 7:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MDK Üyesi Sermet Yıldız, TBMM’de görüşmeleri süren torba yasada, termik santrallere tanınan filtre sistemi taktırma süresinin 3 yıl daha uzatılmasını öngören teklifin geri çekilmesi için MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin talimatıyla girişim başlatıldığını söyledi. 

TBMM Başkanlığı’na sunulan “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” başlıklı kanun teklifinde, özelleştirilen termik santrallerin çevre yükümlülüklerinden muaf tutulmasıyla ilgili olarak tanınan sürenin 3 yıl daha uzatılmasını öngören bir düzenleme yer aldığı bilgisi üzerine harekete geçen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MDK Üyesi Sermet Yıldız, bu konuda partisinin Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli, Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, Grup Başkanvekili Levent Bülbül ve Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan ile görüştüğünü belirtti.

Söz konusu kanun teklifinin, 35 yıldır baca gazı arıtma tesisi olmadan çalışan ve insanlarla çevreye verdiği zararla gündemden düşmeyen Afşin-Elbistan A Termik Santrali başta olmak üzere özelleştirilen santrallere ‘dokunulmazlık’ tanınması anlamına geldiğini belirten Yıldız, “Eski teknolojiyle yapılan ve filtresiz çalışan termik santrallerin, insan sağlığı ve doğada açtığı tahribata en iyi Afşin-Elbistan bölgesi bilmektedir. 35 yıldır çalışan termik santralin bacasından çıkan kül ve zehirli gazlar, bölgedeki hemen her hanede bir kanserli bırakmıştır. Söz konusu eski nesil santrallere filtre sistemi kurmaları için 31 Aralık 2019’a kadar süre tanınmıştır. Bu sürenin dolmasına kısa bir zaman kala TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifinde bu santrallere insanları hasta etmeleri için 3 yıl daha tanınması öngörülmüştür. Bu bilgi üzerine, ilgili teklif maddesinin geri çekilmesi için MHP Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet Baheçli ile görüşerek konuyu arz ettim. Zatıâlilerinin emir ve talimatları doğrultusunda Genel Başkan Yardımcımız Sayın Mustafa Kalaycı Bey’e de konuyu aktardık. Akabinde MHP Grup Başkanvekilimiz Sayın Levent Bülbül Bey’e de konuyu görüşerek buna müsaade edilmemesi gerektiğini bölgede yaşayan bir insan olarak, yeni bir süre uzatımının insan sağlığı açısından telafisi mümkün olmayan sonuçları olacağını ifade ettik. İnşallah Sayın Genel Başkanımızın konuya el atması emir ve talimatları doğrultusunda başta Afşin-Elbistan bölgesindeki santral olmak üzere ülkemizin diğer bölgelerindeki filtresiz çalışan santrallerin 3 yıl daha dokunulmazlık kazanmasını sağlayacak bu duruma müsaade etmeyeceğiz” dedi.