SON DAKİKA

Başkan Gürbüz’den baca gazı arıtma sistemi açıklaması

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Afşin’de Caddeler Yenileniyor!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Kahramanmaraş Valiliği Kısıtlamadan Muaf yerler ve kişileri açıkladı!

ASAYİŞ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SAĞLIK, YAŞAM

Elbistan Belediyesinden “Gazinolar” Açıklaması!

Bu haber 01 Ağustos 2019 - 10:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Son zamanlarda kamuoyuna, ilçemiz Pınarbaşı Mahallesinde yer alan gazinoların kapatılması hususu ile ilgili yanlış bilgi verilmesi nedeniyle bu basın açıklamasının yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

İlçemiz Pınarbaşı mahallesinde yer alan Sahil, Roma ve Tayland gazinolarına 1983, 1985, 1996 yıllarında bu yapıların şehir dışında kaldıkları gerekçesi ile Ruhsat verilmiştir. Ancak 07.03.2000 tarihinde yapılan 1/1000’lik uygulama imar planı ile bu yerler park alanı olarak ayrılmış olup mülk sahibi kişilere aynı mahalle sınırı içerindeki başka parsellerden yer verilmiştir. Mülk sahibi kişilerin herhangi bir hak kaybı olmamıştır.

Türk Dil Kurumu sözlüğünde “park” kelimesi bir yerleşme merkezinde halkın gezip hava alması için düzenlenmiş ağaçlı ve çiçekli bahçe olarak tanımlanmıştır. İmar alanında halkımızın kullanımına sunulan bu alanın yaklaşık 20 yıldan beri hukuksuz bir şekilde kullanılması tüm Elbistan halkına yapılan bir haksızlıktır. Konu ile ilgili yaklaşık 20 yıl boyunca herhangi bir işlem yapılmamış olması, işgalcilere herhangi bir hak tanımamakla birlikte bundan sonra herhangi bir işlem yapılmayacağı anlamına gelmemektedir.

Şehir merkezinde kalan, park, okul ve camii alanlarının bitişiğinde yer alan bu yapıların enkaz bedellerinin ödenerek boşaltılması için 15.05.2019 tarihinde bu yerlerin önceki maliklerine tebligat yapılıp en geç 01.07.2019 tarihine kadar tahliye etmeleri için yeterli süre (45 gün) verilmiştir.

Ancak işgalci pozisyonunda olan bu işletmelerden Tayland ve Sahil Gazinoları eski malikleri, avukatları Kürşat Gözümoğlu aracılığı kurumumuz tarafından tesis edilen bu hukuki işlemin durdurulması ile ilgili yürütmeyi durdurma davası açmışlardır. Konu ile ilgili hukuki süreç devam etmektedir. Devam eden hukuki sürecin lehimize sonuçlanması halinde tahliye ve yıkım işlemleri ivedilikle sonuçlandırılacaktır.

Ayrıca bahse konu alanlardaki işgalci işletmelere geriye dönük 20 yıllık ecrimisil kesilmiş olup ilgililere tebliğ edilmiş ve tahsili için gerekli işlemlere başlanmıştır. Belediyemiz 23.07.2019 tarih ve 213 sayılı Encümeninin kararı ile yasaya aykırı bir şekilde verilen bütün ruhsat işlemleri ve meclis kararları iptal edilmiş ve bu işletmeler mühürlenmiştir.

Roma gazinosunun 26.07.2019 tarihinde yıkım işlemi tarafımızca gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık 20 yıl boyunca halkımızın kullanımına tahsis edilen bu alanın üç işgalci işletme tarafından işgal edilerek kullanımının engellenmesi ile ilgili sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı ve bu konuda ki kararlı duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğimizi, kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.