“Milli Mücadele’ye katılmayan tek bir fert bile yoktur” « AFŞİN HABER

SON DAKİKA
Kürtçe mp3 indir

TUSAŞ BAŞKANI VARDAN’DAN KMTSO’YA ZİYARET.

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, YAŞAM

“Milli Mücadele’ye katılmayan tek bir fert bile yoktur”

Bu haber 08 Ocak 2020 - 11:40 'de eklendi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Valiliği tarafından koordine edilen Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100.yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferanslar devam ediyor.

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında okullarda verilen konferanslar devam ediyor.

Kadriye Çalık Anadolu Lisesi’nde Dr. Yaşar Arslanyürek, Şehit Erol Olçok İmam Hatip Lisesi’nde ise tarihçi-yazar Şevki Karabekiroğlu öğrencilere bir asır önce bugünlerde verilen özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini anlattı.

Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası verildi

Kadriye Çalık Anadolu Lisesi’ndeki konferansta konuşan Dr. Yaşar Arslanyürek, Kurtuluş mücadelesinden sonra TBMM’den gönderilen, şehirde Kurtuluş Savaşı’na katılanların bildirilmesinin istendiği yazıya, “Maraş’ta Milli Mücadele’ye katılmayan tek bir fert bile yoktur” cevabının verildiği kente, 5 Nisan 1925 tarihinde TBMM tarafından “Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası” verildiğini vurguladı.

Milli Mücadele için her şey hazırdı…

Şehit Erol Olçok İmam Hatip Lisesi’nde öğrencilere hitap eden tarihçi-yazar Şevki Karabekiroğlu ise, sabırlı bir yapılanma ile mücadele planı hazırlandığını vurgulayarak “Rıdvan Hoca’nın vaazının ardından artık milli mücadele için her şey hazırdı” sözleri ile Sütçü İmam’ın ilk kurşunundan kurtuluşa kadar geçen şanlı destanı çocuklara aktardı.

Öğrencilerin yoğun katılım sağladığı konferanslarda 21 Ocak-11 Şubat 1920 tarihlerinde verilen kurtuluş mücadelesiyle şehri Fransız işgalinden kurtaran, ardından da çevre illerin yardımına koşan Maraş halkının kahramanlığı anlatılıyor.