SON DAKİKA

Afşin Merkez Yayın Gurubu 7 Haber Portalı ile bu Şehre hizmet ediyor!

EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, ÖZEL HABER, YAŞAM

Afşinli Başarılı Doktora Şiirli Teşekkür!

GENEL, GÜNCEL, KÜLTÜR SANAT, SAĞLIK, YAŞAM

Başkan Güngör’den Bayram ziyareti!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Sefer Aycan, “Diş Bakımında Avrupa’nın en kötüsüyüz”

Bu haber 22 Kasım 2019 - 6:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Prof.Dr.Sefer Aycan, Diş Hekimliği Günü ve Ağız ve Diş Sağlığı Haftası münasebetiyle Mecliste gündem dışı söz aldı.

Aycan,şu konuşmayı yaptı;

Sayın Başkan, bu hafta Diş Hekimliği Günü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası’dır. Toplum olarak ağız ve diş sağlığına önem vermiyoruz. Ağız ve diş sağlığı bakımından Avrupa’nın en kötü durumda olan ülkesiyiz. Bütün yetişkinlerin ağzında diş eksikliği veya çürükler var, ortalama en az 3 dişimiz eksik durumda.
Bireysel olarak yanlışlarımız var, ağız, diş sağlığına önem vermiyoruz ama hizmetler açısından da yetersizlik var. Ağız, diş sağlığı hizmetlerini, diş hekimliğini sadece muayenehanelere bırakmış durumdayız, bir türlü yaygınlaştıramadık, diş hekimliğine aile hekimliği uygulamasını yerleştiremedik. Yeteri kadar diş hekimimiz olmasına rağmen bunları 1’inci basamakta kullanamıyoruz. Sağlık Bakanlığı, diş hekimliği istihdamını artırabilir ve diş sağlığı hizmetlerini birinci basamağa yayabilir. Böylece koruyucu diş sağlığına öncelik ve önem verebiliriz.