Sefer Aycan, “Diş Bakımında Avrupa’nın en kötüsüyüz” « AFŞİN HABER

SON DAKİKA
Kürtçe mp3 indir

TUSAŞ BAŞKANI VARDAN’DAN KMTSO’YA ZİYARET.

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, YAŞAM

Sefer Aycan, “Diş Bakımında Avrupa’nın en kötüsüyüz”

Bu haber 22 Kasım 2019 - 6:09 'de eklendi.

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Prof.Dr.Sefer Aycan, Diş Hekimliği Günü ve Ağız ve Diş Sağlığı Haftası münasebetiyle Mecliste gündem dışı söz aldı.

Aycan,şu konuşmayı yaptı;

Sayın Başkan, bu hafta Diş Hekimliği Günü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası’dır. Toplum olarak ağız ve diş sağlığına önem vermiyoruz. Ağız ve diş sağlığı bakımından Avrupa’nın en kötü durumda olan ülkesiyiz. Bütün yetişkinlerin ağzında diş eksikliği veya çürükler var, ortalama en az 3 dişimiz eksik durumda.
Bireysel olarak yanlışlarımız var, ağız, diş sağlığına önem vermiyoruz ama hizmetler açısından da yetersizlik var. Ağız, diş sağlığı hizmetlerini, diş hekimliğini sadece muayenehanelere bırakmış durumdayız, bir türlü yaygınlaştıramadık, diş hekimliğine aile hekimliği uygulamasını yerleştiremedik. Yeteri kadar diş hekimimiz olmasına rağmen bunları 1’inci basamakta kullanamıyoruz. Sağlık Bakanlığı, diş hekimliği istihdamını artırabilir ve diş sağlığı hizmetlerini birinci basamağa yayabilir. Böylece koruyucu diş sağlığına öncelik ve önem verebiliriz.