SON DAKİKA

Afşin Merkez Yayın Gurubu 7 Haber Portalı ile bu Şehre hizmet ediyor!

EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, ÖZEL HABER, YAŞAM

Afşinli Başarılı Doktora Şiirli Teşekkür!

GENEL, GÜNCEL, KÜLTÜR SANAT, SAĞLIK, YAŞAM

Başkan Güngör’den Bayram ziyareti!

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Sefer Aycan, TBMM’de Milletvekillerine Bayrak Olayını Anlattı!

Bu haber 29 Kasım 2019 - 11:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.
    Bugün 28 Kasım. 28 Kasım tarihe “Bayrak Olayı” diye geçen hadisenin yıl dönümüdür. Bu yılın, bu günün 100’üncü yılındayız. Bu günü anlatmak istiyorum.
    Bayrak Olayı, Kahramanmaraş’ı işgal eden Fransızların ve yerli iş birlikçilerin şımarıklığı sonrasında Maraş Kalesi’ne çekilen Fransız Bayrağı’nı indiren iradenin günüdür. O gün, cuma namazı kılmayan giden Kahramanmaraşlının kalede bayrağını görememesi üzerine cuma namazını kılmayarak bayrağı indirmek için kaleye gittiği ve kaleden Fransız Bayrağı’nı indirerek Türk Bayrağı’nı tekrar yerine astığı gündür. O gün, Kahramanmaraş’ın işgalcilerden kurtulmasının başlangıcıdır. Aynı zamanda, bu, tüm işgalcilere karşı ilk direniş ve hareket olarak da başlamış, 12 Şubatta Kahramanmaraş kendini işgalcilerden kurtararak tarihe geçmiştir. Bu yüzden çok önemli bir günün yıl dönümündeyiz. O kahramanlığı yazan tüm kahramanlarımızı Allah’tan rahmet dileyerek anıyorum.
    Bu olaydan daha sonra cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk bu olayı temsile bir bozkurt çizmiştir ve kendi çizimiyle oluşturduğu bozkurdu Kahramanmaraş’a hediye ederek bayrağı korumak için olayı temsilen yerleştirilmesini istemiştir ve bir süre bu bozkurt yerinde kalmıştır. Türklüğü ve imanı temsil eden bozkurt ifadesi bizim açımızdan çok önemlidir fakat daha sonra bu bozkurt yerinden alınmıştır. Şu an kale restore edilmişken, tekrar düzenleme yapılmışken Büyükşehir Belediyemizden tekrar bu bozkurdun yerine yerleştirilmesini talep ediyoruz. Bu, Türklüğün ve imanın göstergesidir ve Atatürk’ün de hediyesidir, o yüzden bizim açımızdan çok önemlidir. Buradan ifade ediyorum ki Büyükşehir Belediye Başkanlığımız bu bozkurdu tekrar yerine yerleştirsin.
    Bu vesileyle, iman şehri Kahramanmaraş’tan, biraz da Kahramanmaraş’la ilgili sorunlardan bahsetmek istiyorum. Kahramanmaraş kendi kendine büyümesini de sağlayan bir şehirdir. Büyük atılımlar yapmıştır, sanayisini geliştirmiştir fakat özellikle, Kahramanmaraş, sanayide yeteri kadar imkâna kavuşamamaktadır. Organize sanayi bölgelerinin kurulması için gerekli desteğe ihtiyacı vardır. Yeni sanayi bölgeleri için, özellikle, kamulaştırma sorunu yaşamaktadır, bununla ilgili ihtiyaçların giderilmesini bekliyoruz.
    Diğer bir sorunumuz da şu: Kahramanmaraş büyük bir şehir olmasına rağmen hava yolu ulaşımında, kara yolu ulaşımında ve demir yolu ulaşımında da sorunlar yaşamaktadır. Bitmeyen kara yollarının bir an önce bitmesini, demir yollarının oluşturulmasını ve özellikle de hava yoluyla, aksayan ulaşım sorunlarının da giderilmesini bekliyoruz. Kahramanmaraş’ın bunları hak ettiğini ve bir an önce de bu sorunların giderilerek ülke ekonomisine daha büyük katkıda bulunacağını düşünüyorum.
    Son olarak da bugün şehit olan güvenlik görevlilerimize ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.
    Saygılarımla.”