“Okuduğunu Anlama Becerisi” Etkinliğinde Afşin’i Efsus İlkokulu Temsil edecek! | Afşin Haber
SON DAKİKA

Başkan Gürbüz, “Saraykent Fiberkent oluyor”

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, TEKNOLOJİ

“Okuduğunu Anlama Becerisi” Etkinliğinde Afşin’i Efsus İlkokulu Temsil edecek!

Bu haber 31 Mart 2021 - 6:19 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

Afşin’de okuduğunu anlama becerilerine yönelik etkinlik düzenlendi. Dün Efsus İlkokulunda düzenlenen etkinlikte Okuduklarını anlama ve anlatmaya yönelik Öğrencilere kitap dağıtıldı.

PIRLS araştırması, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin farklı metin türlerine göre okuduğunu anlama becerilerini ve okuma alışkanlıklarını ortaya koymayı hedeflemektedir. PIRLS araştırmasında, öğrencilerin okuma becerilerini belirlemek için bilişsel testler ile öğrencilerin bu becerilerini etkileyen faktörleri belirleyebilmek amacıyla okul, öğretmen, öğrenci ve veli anketleri uygulanıyor. Bu alanda IEA tarafından ülkemizde yarışacak okullar belirlendi. İlçemiz Afşin’i ise  EFSUS ilkokulunun 4.sınıf öğrencileri temsil etmeye hak kazandı.

Etkinliğe katılmak üzere Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü İlçemiz Afşin’e geldi. Efsus İlkokulunda düzenlenen programa katılan Akküncü, PIRLS araştırması, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin farklı metin türlerine göre okuduğunu anlama becerilerini ölçmeyi hedeflediği için okuma becerileri alanında yapılmaktadır.Öğrencilerin okuma becerilerini ölçmek için farklı metin türleri kullanılmaktadır.Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması (PIRLS), Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IEA) tarafından üye ve diğer katılımcı ülkelerde beş yıllık dönemler halinde 4. sınıf öğrencilerine uygulanan bir tarama araştırması olan projeye ilk kez 2001 yılında katılan ülkemiz 20 yıl sonra 2021 yılında ikinci kez katılmaktadır dedi.

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü, ve beraberindeki İl yürütme ekibi; öğrenciler için; şapka ve öğrencilerin bilgi elde etmesini ve bilgiyi kullanmasını gerektiren görsellerle zenginleştirilmiş hikaye ve masal kitaplarını okulumuza takdim etti.

Programda bir konuşma yapan Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaba’da Öğrencilerden metinleri okuyarak bu metinlerle ilgili çoktan seçmeli ve açık uçlu sorulara cevap vermeleri beklenmektedir. Bu alanda bizleri temsil eden başta Okul Müdürümüz Tamer Özbek olmak üzere Öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik eder, uluslararası sınavlarında sonsuz başarılar dileriz dedi.