SON DAKİKA

“Zeytin Ağacı Tiyatro Oyunu ve Kardeşlik Durakları Konseri” düzenlenecek.

GENEL, GÜNCEL, KÜLTÜR SANAT, MAGAZİN, MANŞETLER, YAŞAM

Emiroğlu,Milletvekili Kılıç’tan Karakuz’un Sulama alanlarının genişletilmesini istedi!

Bu haber 15 Ocak 2021 - 15:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Afşin Ziraat Odası Başkanlığı tarafından Bugün Afşin’e gelen Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekiline Kapsamlı bir rapor sunularak Bölge çiftçisi için Karakuz Barajında Sulama alanlarının genişletilmesi istendi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç,bugün Afşin’i ziyaret etti. Kılıç, temaslarının ardından Afşin Öğretmenevinde Siyasiler ve STK Temsilcileriyle bir araya geldi. Burada Afşin Ziraat Odası Başkanı İbrahim Emiroğlu, Milletvekili İmran Kılıç’a kapsamlı bir Tarım dosyası sunarak Karakuz Barajının yapım kararıyla ümitlenen Bölge çiftçisinin Barajın olanaklarından daha fazla yararlanması adına Sulama alanlarının genişletilmesi hususunda taleplerde bulundu.

Milletvekili İmran Kılıç’a bilgi veren Afşin Ziraat Odası Başkanı İbrahim Emiroğlu, Evveliyattan beri gelen sulanan tarım arazileri Hurman çayının yatağının değişmesi ile kıraç hale gelecek ve Karakuz barajı sulama projesinin daraltılması sonucunda sulanabilecek arazimiz daralacak bölgemiz tarım arazileri %80 oranında Kıraç hale gelecektir. Bununla birlikte bölge çiftçimizin gelirinde düşüş meydana gelecek bu da ülkemiz açısından Gayri Safi Milli Hasılamızı etkileyecektir. Çünkü birim alandan alınan gelir önemli ölçüde düşecektir. Yapılacak Karakuz barajı projesi ile 131.740 dekar alanın sulu tarım yapılmasından elde edilecek gelir Bölge çiftçisinin kalkınmasında pek de fayda sağlamayacaktır. Yukarıda yapılan net gelir hesabına bakıldığında Baraj ve Hurman çayının kıraç hale gelmesi ile 68.000 Dekar alan susuzlaşacak bunun sonucunda ise net gelir 74.052.000,00 TL farkla çıkan sonuç çiftçinin aleyhine olacaktır dedi.

Hazırlanan Rapora ilişkinde Basın Kuruluşlarına bilgi veren Emiroğlu, şunları söyledi;

Türkiye’nin 4. Büyük tarım havzası olan Afşin – Elbistan ovası zengin ürün yelpazesi ve içerisinde barındırdığı verimli arazileri ile Türkiye de önemli bir paya sahiptir. Afşin-Elbistan Ovasının Afşin İlçe sınırlarına ait tarıma elverişli 636.950 dekar arazisi bulunmaktadır. Bunun 512.000 dekar alanı tarla arazisi, 120.000 dekar alanı bağ ve bahçe arazisidir. Tarım arazisinin 270.000 dekarı sulu, geriye kalan 336.950 dekarı kıraç arazisi vasfındadır. 

Bölge Tarım havzamızda ana ürün olarak hububat, sanayi ve yem bitkisi yetiştirilmektedir. Bölgemiz de bulunan 17.000 dekarı tarım havzamız Hurman çayı, Magraözü çayı ve Arıtaş mahallemizden gelen çaylar vasıtasıyla cazibeli bir şeklide sulanmaktadır. Bu çayların tamamı yine hurman çayında birleşmektedir.  Ayrıca bölgemizde bulunan Karakuz barajı ile Afşin’de 131.740 dekar tarım arazisi sulanmaya açılacaktır.  Altunelma, Arıtaş, Çobanbeyli, Kötüre, Berçenek, Ördek, Alimpınar ve Çomudüz mahallelerindeki tarım arazileri sulanması planlanmaktadır. Baraj, Hurman Çayı üzerinde kurulacaktır ve hurman çayından Kadim su hakkı olarak yıllar önce zeminde yapılan arklar vasıtasıyla sulanan 17.000 dekar tarım arazisi sulu tarım arazisi iken kıraç tarım arazisine dönüşecektir. Sonuç olarak bu arazilerde tarım yapan çiftçilerimiz mağdur olacaktır. 

Ayrıca yapılan Karakuz Sulama Planı çerçevesinde sulanacak olan alanların varlığına bakıldığında Afşin İlçesi içerisinde Hurman çayından sulama planı dışında kalan Kangal, Gaziosmanpaşa, Bakraç mahallelerimizin 51.000 dekar ‘lık kısmı sulanmayan alan olarak kalmış barajın etkinlik alanı daraltılmıştır.

Afşin – Elbistan – Karakuz sulama sahasında, projesiz koşullarda, buğday, arpa, nohut, patates, fasulye, şekerpancarı ekimi yapılmaktadır. Arazinin yarısından fazlası ise, bir ekim mevsimi sonrası için nadasa bırakılmaktadır. Kıraç arazilerde verim ortalaması sulama yapılan arazilerde ki verim ortalamasından azdır. Aşağıda Tablo 1. Ve Tablo 2.’ e bakıldığında bölgemizde yetiştirilen ve yetiştirilebilen ürünler verim ortalaması ve ürün desenleri gösterilmiştir. Tablolar incelendiğinde sulu tarım arazilerinde net gelir metoduna göre 1 dekar alandan elde edilecek ortalama net gelir 1.526,00 TL/da iken bu alanların kıraç olması durumunda ise 1 dekar alandan elde edilecek ortalama net gelir 437,00 TL/da ‘a düşmektedir. Tarım arazilerinin Sulu özelliğinden kıraç özelliğine düşmesi ile 1 dekar alandan 1.089,00 TL/da kayıp oluşmaktadır. Ayrıca 1 dekar Sulu arazilerin net gelir metoduna göre zemin değeri 40 Bin TL üzeri iken bu alanların kıraç olması sonucu zemin değeri net gelir metoduna göre hesaplandığında 9-10 Bin TL ‘ye düşmektedir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN