SON DAKİKA

Kurtuluş Etkinlikleri Devam Ediyor!

EĞİTİM, GÜNCEL, MANŞETLER, YAŞAM

Sefer Aycan, “Gıda Denetimleri artırılsın”

EKONOMİ, GÜNCEL, MANŞETLER, YAŞAM

Öztunç ve Gürbüz’den ÖRNEK Hemşerilik!

GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Sevindiren Santral Talimatı!

Bu haber 21 Kasım 2019 - 6:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, termik santrallerdeki baca gazı filtreleme sistemlerinin mutlak suretle yapılması, yapılmadığı takdirde ceza verilmesi, gerekirse de kapatılması için talimatını verdiği belirtildi.

Aralarında özel sektöre devredilen Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin de yer aldığı 13 termik santrale baca gazı filtre sistemi takılması için 31 Aralık 2019’a tanınan sürenin 3 yıl daha uzatılmasını öngören kanun teklifi, ülke gündeminde geniş yankı buldu.

Termik santral bacalarından atmosfere yayılan kül ve zehirli gazların oluşturduğu hava kirliliği ile yaşamak zorunda kalan Elbistan-Afşin bölgesindeki vatandaşların çağrıları sonucunda olay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a intikal ettirildi. Termik santrallerle ilgili konu, AK Parti’nin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının da gündeminde yerini aldı. Toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin bir fotoğrafının gösterilmesi üzerine, santral yöneticilerini aradığı ve filtre takmalarını istediği de belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, termik santrallerdeki baca gazı filtreleme sistemlerinin mutlak suretle yapılması, yapılmadığı takdirde ceza verilmesi, gerekirse kapatılması için talimat verdiği konuyu da bizzat takip edeceğini dile getirdiği öğrenildi. Türkiye Gazetesi’nin haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kirliliğe kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Kimse milletin havasını kirletemez. Mutlaka filtreleme sistemi yapılmalı. Bu konuyu da bizzat takip edeceğim” ifadelerini kullandı.