Prof.Dr.Sefer Aycan’dan Meclise “Engelli” Teklifi! « AFŞİN HABER

SON DAKİKA
Kürtçe mp3 indir

TUSAŞ BAŞKANI VARDAN’DAN KMTSO’YA ZİYARET.

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, YAŞAM

Prof.Dr.Sefer Aycan’dan Meclise “Engelli” Teklifi!

Bu haber 26 Haziran 2020 - 6:22 'de eklendi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof.Dr.Sefer Aycan,Türkiye’de görme engelli bireylerin ulaşımda erişilebilirlik, cinsiyet ayrımcılığı, engelli maaşlarındaki düşüklük, hukuki işlemlerindeki sorunlar, eğitim ve istihdam sorunları ve bu konuda ele alınması gereken önlemleri belirmek üzere Anayasanın 98, içtüzüğün 104 ve 105 maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını Gerekçesi ile birlikte teklif etti.

İşte o teklif;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Türkiye’de görme engelli bireylerin ulaşımda erişilebilirlik, cinsiyet ayrımcılığı, engelli maaşlarındaki düşüklük, hukuki işlemlerindeki sorunlar, eğitim ve istihdam sorunları ve bu konuda ele alınması gereken önlemleri belirmek üzere Anayasanın 98, içtüzüğün 104 ve 105 maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz. 3/06/2020

Prof. Dr. Sefer AYCAN

Kahramanmaraş Milletvekili

**

GEREKÇE

Toplumların kalkınmasındaki en önemli unsur bireylerin yaşam faaliyetlerini aksatmadan gerçekleştirilmesi olarak görülmektedir. Toplumun önemli bir kısmı olan engelli bireyler, kamu hizmetlerinden fayda sağladığı ve potansiyelini kullanabildiği sürece ülkede sosyal ferah anlayışı yükselecektir.

OECD, AB ve Türkiye verilerine göre dünya nüfusunun yaklaşık %15’i engelli bireylerden oluştuğu belirtilmektedir. Türkiye’de ise Ulusal Engelli Veri Tabanı’na göre engelli birey sayısı 1.559.222’dir. Bunların %27’si 0-21 yaş, %36’sı 22-49 yaş, %37’siyse 50-64 yaş arasında olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle yaşın ilerlemesi ile birlikte engellilik oranın yükseldiği belirtilmektedir.

Beş engelli grubundan biri olan görme engelli bireyler; hukuki işlemler, istihdam, engelli maaşı, ulaşımda erişilebilirlik, cinsiyet ayrımcılığı, eğitim ile ilgili sorunlar yaşamaktadır.

Görme engelli bireylerin eğitimde yeterli psikolojik ve rehberlik hizmetlerinden yararlanmakta güçlük çektiği, eğitimde kullanılması gerek özel araç-gereç ve materyaller konusunda eksiklik yaşadığı belirtilmektedir. Lise ve üniversitede görme engelli bireylere götürülmesi beklenen hizmetlerin yetersiz olması ise görme engelli bireylerin eğitiminde belli bir noktadan sonra gelişim gösterememesine neden olmaktadır. Görme engelli okullarında çalışan öğretmenlerin birçoğu breyl(kabartma) yazıyı yeterince bilmediği için öğrencilere tam anlamıyla fayda sağlayamadığı belirtilmektedir.

Türkiye’de görme engelli bireylerden iş imkanı bulan kişi sayısının az olması görme engelli bireylerin sosyal hayatta yer edinmesini zorlaştırmaktadır. Kadın görme engelli bireylerin sosyal hayata atılma konusunda erkek görme engelli bireylerden daha çok zorlandığı ve geri planda kaldığı belirtilmektedir.

Görme engelli bireylerin istihdamı ve engelli maaşı ile geçimini sağlayan bireyler için engelli maaşları memnun edici seviyede görülmemektedir.

Diğer bir yandan bankalar ve noterlerde görme engelli bireylerin tanık gösterme gibi işlemlere maruz bırakılması bireylerin hizmetlerden yararlanmasını olumsuz etkilemektedir.

 Bu nedenle görme engelli bireylerin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla alınacak önlemleri belirlemek üzere Anayasanın 98, içtüzüğün 104 ve 105 maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması uygun olacaktır.