SON DAKİKA

Afşin Eğitim Vizyonu Çalıştayları gerçekleştirildi!

EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, ÖZEL HABER, YAŞAM

Ali Kayası Cam Seyir Terası Projesi Hayırlı Olsun!

GENEL, GÜNCEL, KÜLTÜR SANAT, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Aycan, “Deprem olmadan gereğini yapmalıyız”

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET

Aycan,Bakanlığa Diyaliz Hastalarını sordu!

Bu haber 04 Şubat 2021 - 6:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof.Dr.Sefer Aycan, Türkiye’de Diyaliz Hastalarının karşılaştıkları sorunlara yönelik Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle önerge verdi.

İşte o önergenin ayrıntıları; 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki soruların aracılığınızla Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin KOCA tarafından yazılı olarak cevaplanmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. Maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim. 18/01/2021

Prof. Dr. Sefer AYCAN

Kahramanmaraş Milletvekili

 

 *        

Böbrek yetmezliği kronik bir durumdur. Böbrek yetmezliği yaşayan hastalara diyaliz tedavisi zorunludur. Böbrek yetmezliği yaşayan binlerce hastanın, düzenli olarak diyalize girmesi gerekir. Bu nedenle diyaliz merkezleri ülkemizin her ilçesinde hizmet vermektedir. Diyaliz teknik bir tedavidir. Diyaliz merkezlerinde hizmet vermesi için diyaliz teknikerleri üniversitelerde yetiştirilmektedir.

     Bu kapsamda;

  1. Türkiye’de sürekli diyalize ihtiyaç duyan kaç kronik böbrek hastası vardır?
  2. Türkiye genelinde Kamu, Özel toplam kaç diyaliz merkezi vardır? Bu diyaliz merkezlerinde kaç diyaliz cihazı vardır? Diyaliz cihaz sayısı yeterli midir?
  3. Diyaliz merkezlerinde kaç Diyaliz Teknikeri istihdam edilmiştir? İstihdam edilen Diyaliz Teknikeri sayısı yeterli olmakta mıdır? Diyaliz teknikeri olmayan diyaliz merkezi var mıdır?
  4. Diyaliz teknikerleri olmayan diyaliz merkezlerinde teknik konularda hizmeti kimler vermektedir? Bu kişilerin yerine Diyaliz Teknikerleri istihdam etmeyi planlıyor musunuz?