Padişahlara ait Tarihi Fermanlar Afşin Haber Merkezinde! « AFŞİN HABER

SON DAKİKA
Kürtçe mp3 indir

Çözüm Bilgisayar, kurduğu sistemle en üst düzeyde Güvenlik sağlıyor.

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, TEKNOLOJİ, YAŞAM

Başkan Görgel: “15 Temmuz, Aziz Milletimizin Zaferidir”

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, YAŞAM

Padişahlara ait Tarihi Fermanlar Afşin Haber Merkezinde!

Bu haber 05 Şubat 2019 - 7:50 'de eklendi.

Afşin Haber Merkezinde tarihi bir an yaşandı.Osmanlı Padişahlarının Eshab-ı Kehf Külliyesine gönderdiği emir niteliğinde ki Fermanlar Afşin Haber Merkezine geldi.Fermanların koruyucusu Hasan Polat hocayı misafir eden Afşin Haber Merkezi hem Fermanların serüvenine hem de içeriğine dikkat çekti.

Son Osmanlı Padişahlarının önemle üzerinde durduğu mekanlardan birisi olan Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi için tasdik niteliğinde ki bu vesikaları önemle koruyarak bugüne gelmesini sağladık diyen Emekli İmam Hasan Polat,Bu fermanlar dedelerimizden bize intikal  ederken babamda bize vasiyet etti oğlum bunlar ehemmiyetli bir şey bunları koru muhafaza eyle bunlar Padişahlardan biz dedelerimizden intikal eden bir berattır dedi. Bunları koru kolla elinden geldiği kadar toprak evlerin yağan yağmurun altından kar damlalarının altından o kötü evlerde bu zamana Kadar muhafaza edildi dedi.

 

Bizde şimdi muhafaza ediyoruz elhamdülillah bizlere de nasip oldu şimdi bizden sonra da oğullarımıza kalacak Çok ehemmiyetli kıymetli olan bu fermanları saklıyoruz bunun bilincindeyiz  diyen Emekli İmam Hasan Polat, bunlar Eshab-ı Kehf’in tapusudur,  onun için biz bunları muhafaza ediyoruz, koruyoruz, kolluyoruz, kimseye bırakmıyoruz, vermiyoruz dedi.

Giden Kaymakamımız Fatih Aksoy  ben bunlara dokunmaya korkuyorum çünkü bunlar çok kıymetli bir eserdir aman bunları muhafaza eyle onları koru dedi diyen Emekli İmam Hasan Polat,Bunları ben teslim olalı 50 sene oldu 50 senedir koruyorum kolluyorum dedi.

 

 

Afşin Kent Konseyi Tarihi Araştırmalar Bölüm Başkanı Araştırmacı Yazar Mustafa Köş’de Bu fermanlar  Eshâb-ı Kehf’in Afşin’de olduğunu gösteren en kıymetli eserlerdir. Eshab-ı Kehf’imizi yaptıran Selçuklu sultanları tarafından ilk vakfiye Alaaddin Keykubat kurdurmuştur Ve bunun bakiyesini de ben Osmanlı arşivlerinden bulup Fermanlarla Eshab-ı Kehf kitabımda yazdım. Bu fermanlar çok önemlidir. Ben araştırma yaparken Hasan Polat hocam da bu fermanların olduğunu işittim.Bu fermanla daha sonra araştırma yaparken Afşin eski Kaymakamı Fatih Aksoy bey beni çağırdı ve bana Mustafa bey ben belge istiyorum dedi. Ferman ya da berat gibi bir belge yok mu dedi. Hikayeyi boş ver dedi. Hasan Polat hocam da bu belgelerin olduğunu söyleyince hocamla beraber gittik bizi sağ olsun kabul etti. Biz bunları Türkçe’ye çevrilmesi için bir çalışma yaptık sağ olsun İstanbul’da Prof.Dr. Ömer İşbilir hocam Türkçe’ye çevirdi. Daha sonra sağ olsun Kaymakam bey Fermanlarla Eshâb-ı Kehf adlı bir program düzenledi. K.Maraş Valisi Ve çeşitli televizyon kanalları gelmişti dedi.