Sefer Aycan’dan Meclis Araştırması Talebi! | Afşin Haber
SON DAKİKA

Başkan Gürbüz, “Saraykent Fiberkent oluyor”

GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, SİYASET, TEKNOLOJİ

Sefer Aycan’dan Meclis Araştırması Talebi!

Bu haber 01 Nisan 2021 - 5:38 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof.Dr.Sefer Aycan,Türkiye’de ağız ve diş sağlığı ile ilgili yaşanılan sorunları, bu sorunlarının nedenlerinin tespit edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Anayasanın 98, İçtüzüğün 104 ve 105 inci maddeleri gereği Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Aycan, söz konusu araştırmanın gerekçesini ise şu şekilde ifade etti;

“Sindirim sisteminin başlangıcı olan ağız ve dişlerin sağlığı; insan sağlığı için önemlidir. Ağız ve diş sağlığındaki sorunların aynı zamanda; dolaşım sistemini, şeker hastalığını, immünosüpresif hastalıkları, gebelik dönemindeki sağlık düzeyini de etkiler.

Bireylerin ağız ve diş sağlığı; ağız ve diş bakımı ile beslenmeden etkilenmektedir. Ağız diş bakımı çok önemlidir. Kişisel bakım yanında diş hekimleri tarafından yıllık bakım da önemlidir. Ağız diş bakımına rağmen bir sorun olduğunda gerekli müdahale ve tedavi yapılmalıdır.

Türkiye’de ağız ve diş sağlığı alanında kamu ve özel sağlık kuruşları hizmet vermektedir.  Özelde muayenehane, poliklinik veya hastanelerde ağız ve dış sağlığı ve tedavi hizmeti verilmektedir. Kamu sağlık kuruluşları da ağız diş sağlığı hizmeti vermektedir. Ağız diş sağlığı hizmeti veren kuruluşların sayısı, diş hekimi ve diğer ağız diş sağlığı personelinin sayısı, niteliği ve hizmetlerin finansmanı ağız diş sağlığı hizmetlerini etkilemektedir.

Türkiye’de genel olarak ağız diş sağlığı düzeyinin iyi olmadığı belirtilmektedir. Kişisel olarak ağız diş sağlığına gereken önem yeteri kadar verilmemektedir. Yeterince temizliğe ve bakıma özen gösterilmediği belirtilmektedir. Ayrıca beslenme yanlışlarının da bunda payı vardır. Gerektiğinde ağız diş tedavisi almakta sorunlar vardır. Ağız ve diş tedavisi genel olarak özel sağlık kuruluşlarınca verilmektedir. Tedavi harcamalarının pahalı olması ve SGK tarafından tamamının ödenmemesi de; hizmet almayı engelleyen, geciktiren durumdur.

Bu nedenle Türkiye’de ağız ve diş sağlığı düzeyi ve ilgili yaşanılan sorunları, bu sorunlarının nedenlerinin tespit edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Anayasanın 98, İçtüzüğün 104 ve 105 inci maddeleri gereği Meclis Araştırması açılması uygun olacaktır.”