Başkan Gürbüz, ‘Sıfır kaldırım işgali’ için denetime çıktı! « AFŞİN HABER

SON DAKİKA
Kürtçe mp3 indir

TUSAŞ BAŞKANI VARDAN’DAN KMTSO’YA ZİYARET.

EKONOMİ, GENEL, GÜNCEL, MANŞETLER, YAŞAM

Başkan Gürbüz, ‘Sıfır kaldırım işgali’ için denetime çıktı!

Bu haber 29 Haziran 2019 - 8:28 'de eklendi.

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, zabıtalarla birlikte ‘sıfır kaldırım işgali’ projesi kapsamında ilçedeki esnafları denetledi.

Başkan Gürbüz, birçok ana cadde ve ara sokaktaki esnaflarla görüşerek kaldırımda bulunan malzemelerin ve ürünlerin dükkan içlerine alınmasını sağladı.

İlçe genelinde sıfır kaldırım işgalini sağlama konusunda kararlı olduklarını belirten Başkan Gürbüz, bu karara gönüllü uyan esnaflara mavi bayrak verileceğini; uymayanlar için de gerekli işlemlerin yapılacağını vurguladı.

Elbistan’da vatandaşların en çok şikayet ettiği konuların başında gelen kaldırım işgallerini önlemek için Elbistan Belediyesi’nde ‘sıfır kaldırım işgali’ projesi hayata geçirildi. Bu çerçevede, tüm cadde ve sokaklardaki işyerleri, kaldırım üzerine hiçbir surette malzeme, stant ya da ürün bırakmayacak. Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz de, hem Elbistan Belediyesi hem de Büyükşehir Belediyesi Zabıta görevlileri ile birlikte projenin startını vermek için cadde ve sokaklarda denetim yaptı. Hulusi Efendi Bulvarı, Malatya Caddesi ve ara sokaklarda denetime çıkan Başkan Gürbüz, görüştüğü esnaflara ‘sıfır kaldırım işgali’ projesinin amacını anlattı. Görüşmelerin ardından esnaflar, Başkan Gürbüz’ün talebi doğrultusunda kaldırımlardaki tüm malzemelerini ve stantlarını dükkanlarının içine aldı.

Denetimlerin sonunda değerlendirme yapan Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, ilçede yaşayan vatandaşların artık kaldırımlarda eşya görmek istemediğini söyledi.

Kaldırım işgali konusuna, esnaflarla gönül birliği içerisinde son vermeyi amaçladıklarının altını çizen Başkan Gürbüz, “Seçim kampanyamız boyunca vatandaşlarımızla yapmış olduğumuz görüşmelerde bizlere kaldırım işgali konusu iletildi. Seçimden sonra da bu konu tekrar hatırlatıldı. Elbistan’da artık kaldırımlardaki işgali vatandaşlar görmek istemiyor. Çay ocakları, kafeteryalar ve diğer işletmelerin kaldırım işgallerine son verip sadece dükkanın kendi içerisinde satış yapmasını istiyorlar. Aynı şekilde dükkanın hemen önünde seyyar satıcı da istemiyorlar. Kendileri vergi vererek satış yaparken herhangi bir kayıt olmadan ve vergi vermeden satışın işletmesinin önünde yapılması onlar açısından doğru değil” dedi.

BAŞKAN GÜRBÜZ; “BİZ ELBİSTAN’I BERABER YÖNETİYORUZ”

Esnafların, uygulamada bütünlük talebini yerine getireceklerini ve kaldırım işgaline son vermeyenler için gerekli işlemleri yapacaklarını belirten Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, şu ifadeleri kullandı:“Biz, vatandaşlarımızın talebini yerine getirmek için bütün zabıta arkadaşlarımızla beraber sokaklara ve caddelere indik. Hep beraber denetim yapıyoruz. Vatandaşımızın bu talebini yerine getirmek için çalışmalarımıza esnafımızla beraber başladık. Bunun olmasını, esnafımız da istemiyor aslında. Ama bir alışkanlık olmuş. İnsanlar, sürekli birbirini görerek eşyalarını dışarıya bırakmışlar. Bir kural ve uygulama bütünlüğü gelirse kendilerinin uyacaklarını söylüyorlar. Görüşmüş olduğumuz tüm esnaf kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Biz, Elbistan’ı beraber yönetiyoruz. Vatandaşımızın talebi, esnafımızın bu anlamdaki hoşgörüsü ve belediyemiz ile diğer idarelerimiz hep birlikte Elbistan’ı daha yaşanabilir bir şehir yapmak için mücadele ediyoruz. Esnaflarımıza anlayışları için çok teşekkür ediyorum. Bu uygulamaya destek verdikleri için. Sıfır kaldırım işgali uygulamamıza gönüllü destek veren tüm esnaflarımıza mavi bayrak dağıtacağız. Bizim için mavi bayrak taşıyan esnaf daha değerli olacak. Diğerleri de kaldırım işgaline son vermezse bunu zorla yaptıracağız. Vatandaşlarımızın tüm talep ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere görevi devraldık ve bunu da sonuna kadar yapacağız. Elbistan’da bu düzeni sağlayacağız.” diye konuştu.